Έτσι έπρεπε και έτσι έγινε

Ένας ορεξάτος και συγκεντρωμένος Ολυμπιακός δεν άφησε να τριτώσει το… κακό μετά τις απανωτές ήττες από Μακάμπι Τελ Αβίβ και Αναντολού Εφές, νικώντας 83-74 τη Ζαλγκίρις και ανεβαίνοντας στο 3-5, ενόψει της διαβολοβδομάδας στη Γερμανία με Μπάγερν Μονάχου και Άλμπα Βερολίνου.

Κορυφαίος των «ερυθρόλευκων» ήταν ο Σπανούλης με 16 πόντους και 7 ασίστ, αλλά ο Κεστούτις Κεμζούρα έχει και δύο λόγους παραπάνω για να χαμογελάει, καθώς ήταν άκρως θετικοί οι Ρότσεστι και Ριντ με 8 πόντους ο ένας και 10 πόντους ο άλλος.

booker

Κυριακή, 10 Νοεμβρίου 2019 22:53

Παναθηναϊκός από τα παλιά

ΠΑΘΟΣ ΚΑΙ ΨΥΧΉ

Αυτό που έγινε σήμερα στο Ολυμπιακό Στάδιο είναι μοναδικό, είναι... Παναθηναϊκό. Με απίστευτο ποδοσφαιρικό ξέσπασμα στα τελευταία 25 λεπτά, το τριφύλλι γύρισε από την κόλαση στο παράδεισο, έκανε μια τρομερή ανατροπή επί της ΑΕΚ και πήρε την πρώτη εντός έδρας στο φετινό πρωτάθλημα με τρόπο ιδανικό.

*Στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός πλήρωνε τα λάθη του στη μεσαία γραμμή, την άμυνα, αλλά και στο αριστερό τους άκρο, εκεί που ο Βέρντε έκανε... πάρτι, πραγματοποιώντας την καλύτερή του φετινή εμφάνιση. Οι "πράσινοι" έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία με τον Χατζηγιοβάνη, όταν ο Μπάρκας έκανε σπουδαία επέμβαση στο δεξί του "παραθυράκι", αλλά νωρίτερα είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ και στη συνέχεια είδαν τον Ολιβέιρα να γράφει το 0-2, έπειτα από συνεχόμενες λάθος θέσεις στην περιοχή τους, μετά το κόρνερ των φιλοξενούμενων.

*Τα πρώτα λεπτά της επανάληψης δεν ήταν καλά για τον Παναθηναϊκό. Η βιασύνη και το άγχος να βάλουν ένα γκολ, οδηγούσαν τους παίκτες σε βεβιασμένες ενέργειες. Η ΑΕΚ απειλούσε στην κόντρα και από τύχη το τριφύλλι δε δέχθηκε τρίτο γκολ, όταν ο Ολιβέιρα κρέμασε τον Διούδη, αλλά η μπάλα βρήκε το οριζόντιο.

*Και κάπου εκεί άρχισε η μεγάλη αντεπίθεση. Η έμπνευση από τον πάγκο να πάει ο Χατζηγιοβάνης δεξιά, ο Μακέντα αριστερά και ο Περέα στην κορυφή, άλλαξε τα πάντα. Πρώτα με την ατομική ενέργεια και το φοβερό τελείωμα του Μακέντα, στη συνέχεια με τον Περέα, ο οποίος με την είσοδό του αναστάτωσε την αντίπαλη άμυνα και στο τέλος με τη χρυσή αλλαγή, τον Δημήτρη Κολοβέτσιο. Δεν είχαν περάσει δυο λεπτά από την αλλαγή του στόπερ του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι. Κόρνερ του Ζαχίντ, κεφαλιά του Έλληνα άσου, 3-2 και... ο Παναθηναϊκός με τον κόσμο του στον έβδομο ουρανό!

*Η πρώτη εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα ήρθε με τρόπο φανταστικό. Μια εβδομάδα μετά το... περιπετειώδες 2-2 στην Τούμπα, ο Παναθηναϊκός (βγαλμένος από τα παλιά) νικάει την ΑΕΚ με ολική ανατροπή και κερδίζει πολλά περισσότερα από τρεις βαθμούς. Οι "πράσινοι" ανεβάζουν την ψυχολογία τους κατακόρυφα, κοιτάζουν τη συνέχεια με αισιοδοξία, πηγαίνουν όχι απλά ήρεμοι, αλλά και χαρούμενη στη διακοπή και κερδίζουν ξανά τον κόσμο τους. Είναι δεδομένο ότι αυτοί που ήρθαν σήμερα στο ΟΑΚΑ, θα γίνουν περισσότεροι, βλέποντας τέτοια εικόνα από τους ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο

booker

Πέμπτη, 07 Νοεμβρίου 2019 23:22

Απογοητευτικός και παλι

ΧΩΡΙΣ ΠΑΘΟΣ ΚΑΙ ΕΓΩΙΣΜΟ

Ο κατήφορος συνεχίζεται. Ο Ολυμπιακός έχασε και από την Αναντολού Εφές με 67-86 για την 5η ήττα του σε 7 παιχνίδια στην Ευρωλίγκα (2-5) και την 3η μέσα στο ΣΕΦ σε 4 αναμετρήσεις! Ανταγωνιστικός στο πρώτο και στο τρίτο δεκάλεπτο, τραγικός στο δεύτερο, μείωσε στο τέλος μέχρι τους 6, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Αποτέλεσμα; Άλλη μία ήττα με (συνολικά) κακή εικόνα που επειγόντως πρέπει να διορθωθεί αν θέλει ο Ολυμπιακός να σώσει την χρόνια.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Πολ (4/8 τρίποντα, είχε και 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ), ο Πρίντεζης είχε 14 και ο Μιλουτίνοφ 10 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για την Εφές, ο Μίσιτς (27 πόντους, 5 ασίστ) και ο Λάρκιν (24 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ) ήταν μία ομάδα μόνοι τους και έκαναν πάρτι. Από 10 έβαλαν Μπουμπουά και Ντάνστον

Δευτέρα, 04 Νοεμβρίου 2019 19:10

Ισοπαλία στο ντέρμπι στο 101

Γράφει ο booker

"Χ"αμένος της υπόθεσης ο Παναθηναικός

Ο Παναθηναϊκός του Δώνη στο πρώτο ημίχρονο ήταν μια ομάδα άριστα προετοιμασμένη σε αγωνιστικό και πνευματικό επίπεδο. Στις δεύτερες μπάλες, στις μονομαχίες, σε όλα τα επίπεδα το «τριφύλλι» ήταν ανώτερο.Στο δεύτερο ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του, τον άλλαξε πολύ η είσοδος του Βιερίνια που είναι σπουδαίος ηγέτης εκτός από ποδοσφαιριστής. Τράβηξε όλους τους συμπαίκτες του ένα βήμα μπροστά. Και η είσοδος του Άκπομ έβαλε δύσκολα στα μετόπισθεν.

Ο Παναθηναϊκός το φοβήθηκε πολύ το παιχνίδι στην επανάληψη. Γύρισε πολλά μέτρα πίσω, δεν κρατούσε μπάλα καθόλου και ήταν θέμα χρόνου με τον τρόπο που έπαιζε να δεχθεί το γκολ της ισοφάρισης.Λίγα λεπτά πριν μπει στο ματς ο Κολοβέτσιος για να παίξει 5-3-2 ο Παναθηναϊκός και να περιορίσει τον ΠΑΟΚ, ο Βιερίνια ισοφάρισε, μέχρι το 80' η ομάδα του Δώνη δεν μπορούσε να βγει από την περιοχή της αλλά με μια αντεπίθεση για σεμινάριο όπου ο Ινσούα βγάζει την κορυφαία ασίστ της μέχρι τώρα σεζόν, ο Μακέντα σκοράρει και όλα έδειχναν... απόδραση από την Τούμπα!

Τα σχέδια του Παναθηναϊκού όμως χάλασε ο Βιεϊρίνια στο 101 όταν από το σημείο του πέναλτι νίκησε τον Διούδη διαμορφώνοντας το τελικό 2-2!

Σε βαρύ πένθος έχει βυθιστεί το ελληνικό πόλο, μετά τον θάνατο του διεθνούς τερματοφύλακα Αδαμάντιου Μαντή που ενεπλάκη σε τροχαίο δυστύχημα.

Ο 21χρονος τερματοφύλακας του Ναυτικού Ομίλου Χίου, είχε αγωνιστεί σε όλα τα τμήματα υποδομών των εθνικών ομάδων. Με την εθνική εφήβων, ο Μαντής είχε κατακτήσει σε ηλικία 17 ετών, το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο τουρνουά στο Μπακού. Εκείνη την εποχή ήταν «πορτιέρο» στη Γλυφάδα και θεωρούνταν ένα από τα μεγάλα ταλέντα της υδατοσφαίρισης.

Σύμφωνα με την Κολυμβητική Ομοσπονδία Ελλάδας, ο Μαντής ενεπλάκη σε τροχαίο τα ξημερώματα της Κυριακής. Ο νέος αθλητής διακομίστηκε στο Τζάνειο νοσοκομείο όπου τελικά υπέκυψε στα τραύματά του το πρωί.   Στη σύντομη πορεία του, είχε παίξει σε αρκετές ομάδες, μεταξύ των οποίων στη Γλυφάδα, στον Πανιώνιο, στο Παλαιό Φάληρο και στον Υδραϊκό.

Σάββατο, 02 Νοεμβρίου 2019 09:50

Ίδιος και αδιόρθωτος

Έχασε δίκαια στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός

Η χαρά της νίκης στη Μόσχα κράτησε μόλις 48 ώρες για τον Ολυμπιακό και τον κόσμο του αφού η Μακάμπι επικράτησε στο ΣΕΦ με 65-90. Πολύ κακό μπάσκετ οι Πειραιώτες σε αντίθεση με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου που έδειξε πως είναι για μεγάλα πράγματα και φέτος έχει στοχεύσει να πάει πολύ ψηλά.Ο Ολυμπιακός από την άλλη πάλι χωρίς λύσεις επιθετικά αλλά και αμυντικά να είναι πολύ κακός κάτι το οποίο δεν μας έχει συνηθίσει τα τελευταία χρόνια.

Για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ξεχώρισαν ο Γουίλμπεκιν και ο ντόρσευ σημειώνοντας από 19 πόντους ενώ από τον Ολυμπιακό ξεχώρισε μόνο ο Γιώργος Πρίντεζης με 16 πόντους.

Δευτέρα, 21 Οκτωβρίου 2019 18:17

Οι Άτλαντες Αγρινίου στην Παιανία

Όμορφες στιγμές στην Παιανία

Στο Αθλητικό Κέντρο της Παιανίας βρέθηκαν οι Άτλαντες Αγρινίου την Κυριακή 20 Οκτωβρίου, έπειτα από πρόσκληση της ΠΑΕ Παναθηναϊκός. Στο πλαίσιο της συνεργασίας των δύο συλλόγων, οι ομάδες Κ10, Κ12, Κ14, Κ16 της Ακαδημίας του Αγρινίου έπαιξαν φιλικούς αγώνες με τις αντίστοιχες του Παναθηναϊκού.

Οι εκκολαπτόμενοι ποδοσφαιριστές των «Ατλάντων Αγρινίου» απέκτησαν εμπειρίες και ανέπτυξαν φιλικούς δεσμούς με τους συναθλητές τους από τον Παναθηναϊκό.

Το παρών στη φιλική συνάντηση έδωσε και ο Θάνος Προδρομίτης, ποδοσφαιριστής που ανήκει στην Κ17 του Παναθηναϊκού, ο οποίος έκανε τα πρώτα του ποδοσφαιρικά βήματα μες τα γήπεδα των Ατλάντων, μέχρι τη στιγμή που πήρε μεταγραφή για την Αθηναϊκή ομάδα.

Κυριακή, 20 Οκτωβρίου 2019 01:23

Αδιόρθωτος και πάλι ο Παναιτωλικός

Βελτιωμένος αλλά όχι όσο θα έπρεπε

Το ματς ξεκίνησε... υποτονικά. Η ΑΕΛ πρέσαρε ψηλά, δεν  επέτρεπε στον Παναιτωλικό να αναπτυχθεί όπως έπρεπε.Απο την άλλη ο Παναιτωλικός ισορρόπησε τον αγώνα μετά από λίγα λεπτά δημιουργώντας κάποιες σημαντικές ευκαιρίες να ανοίξει το σκόρ.Τελικά αυτή που το κατάφερε πρώτη ήταν η ΑΕΛ με τον Μιχαήλ ύστερα από κεφάλια ασίστ του Μόρα.Ο Παναιτωλικός αντέδρασε πολύ γρήγορα και έφερε στα ίσια το μάτς με τον αρχηγό του Ντίας.Μετα απο αρκετές προσπάθειες και από τις δύο ομάδες ο Μάκης Χάβος έριξε στο μάτς τον Μπαίροβιτς για να πάρει βοηθήσει την επιθετική γραμμή του.Υστερα από λίγα δευτερόλεπτα τον δικαίωσε σκοράροντας ένα υπέροχο τέρμα και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.Οι πανηγυρισμοί κράτησαν όμως λίγα λεπτά γιατί μετά από εκτέλεση φάουλ του Κάτσε ο Μόρας έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στην εστία του Γιαννακόπουλου ισοφαρίζοντας σε 2-2 δίνοντας στην ΑΕΛ τον πολυπόθητο βαθμό της ισοπαλίας...

Σάββατο, 19 Οκτωβρίου 2019 10:30

Πάλι τα ίδια για τους Ερυθρόλευκους

Μεγάλο πισωγύρισμα από τον Ολυμπιακό!

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να στείλουν ένα… χαμένο ματς στην παράταση, αλλά εκεί έχασαν τα… αυγά και τα καλάθια, γνωρίζοντας την ήττα (77-68) από τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, που δεν είχε νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα.

Τραγικοί στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα οι παίκτες του Κεμζούρα, που πήραν… ανάσα από τα τρίποντα των Πάντερ και Παπανικολάου, που διαμόρφωσαν το 64-64 της κανονικής περιόδου. Ωστόσο, στο έξτρα πεντάλεπτο έμειναν από δυνάμεις και έτσι έφυγαν με σκυμμένα τα κεφάλια από το παρκέ.

Μοιραίος ο Σπανούλης στην παράταση με πολλά λάθη και χαμένα λέι απ, αλλά και έχει τη δικαιολογία ότι πάλευε σχεδόν μόνος του, αφού ο ανύπαρκτος Μπόλντγουιν όσο έπαιζε ήταν αρνητικός, ο Τσέρι πήρε και εκείνος λίγο χρόνο συμμετοχής χωρίς να… ακουμπήσει ιδιαίτερα, ενώ και ο επίσης… χλωμός Πολ «πάρκαρε» δικαιολογημένα στον πάγκο.

Συγκινητικός ο Μιλουτίνοφ για ακόμη μία φορά, με 16 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ, ο οποίος και εκείνος ήταν μόνος του αφού ο Ρούμπιτ ήταν ξανά σε… άλλο γήπεδο, ενώ ο Χαπ που ήταν στη δωδεκάδα δεν αγωνίστηκε καν. Στους 16 πόντους σταμάτησε και ο Πάντερ, αλλά έχανε το ένα ελεύθερο τρίποντο πίσω από το άλλο, τελειώνοντας το ματς με 2/12 έξω από τα 6,75μ., δεν έδωσε ούτε μία ασίστ, ενώ είχε και αρκετές κακές αποφάσεις κατά τη διάρκεια του ματς.

Τρίτη, 15 Οκτωβρίου 2019 23:44

Νίκη με τσαγανό για την εθνική μας

Νίκη που υπόσχεται πολλά για το μέλλον

Εξαιρετική σε όλους τους τομείς η εθνική μας ομάδα απόψε απέναντι στην ισχυρή Βοσνία που δεν κατάφερε να απειλήσει σχεδόν καθόλου την Ελληνική μας ομάδα.Η ομάδα μας σαφώς ανώτερη με περισσότερο πάθος και με πολλά τρεξίματα  στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα πήρε την πολυπόθητη νίκη με αυτογκόλ του Κοβάτσεβιτς μετά από έξοχη ενέργεια του Φετφαντζίδη στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Σκόρερ:Παυλίδης,αυτογκόλ,Γκόγιακ

Ελλάδα (Φαν'τ Σιπ): Πασχαλάκης - Μπακάκης, Χατζηδιάκος, Σταφυλίδης, Γιαννούλης - Κουρμπέλης, Γαλανόπουλος - Λημνιός (83’ Φετφατζίδης), Μπακασέτας, Μάνταλος (60’ Μασούρας) - Παυλίδης (70’ Κουλούρης).

Βοσνία (Προσινέτσκι): Σέχιτς, Μπίτσακτσιτς, Κβρζιτς, Σάριτς (63’ Ντούλιεβιτς), Κοβάσεβιτς, Τσίμιροτ (46’ Γιάγιαλο), Πιάνιτς, Κολάσινατς, Χόντζιτς (71’ Μπάιτς), Χαΐροβιτς, Γκόγιακ.