Ιδανική εκκίνηση πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός στα πλέι οφ, καθώς έφυγε νικητής με ανατροπή (3-1) από το «Γ. Καραϊσκάκης» απέναντι στον Ολυμπιακό και ξαναβρέθηκε στην τρίτη θέση προσπερνώντας τους «ερυθρόλευκους» και διατηρώντας τη διαφορά από την ΑΕΚ στους 3 βαθμούς.

Ο αγώνας πάντως ξεκίνησε με αναγκαστική αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, καθώς στο 4ο λεπτό ο Ντραγκόφσκι βρέθηκε στο έδαφος αντιμετωπίζοντας μυϊκό πρόβλημα, δεν κατάφερε να συνεχίσει και αντικαταστάθηκε από τον Λοντίγκιν.

Όταν το παιχνίδι ξανάρχισε ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε και άρχισε να πατά πιο ορθολογικά προσπαθώντας να δημιουργήσει ρήγματα από τη δεξιά πλευρά, με τους γηπεδούχους να είναι πιο δυναμικοί και να βγάζουν περισσότερο πάθος αλλά από ευκαιρίες «μηδέν» και για τους δύο αντίπαλους.

Όλα αυτά ως το 24ο λεπτό, όταν ο Ποντένσε άνοιξε το σκορ με ένα καταπληκτικό γκολ. Ο Πορτογάλος άσος πήρε την μπάλα από τον Όρτα στην «πράσινη» περιοχή και αριστερά, απέφυγε τον Κώτσιρα και με έναν αριστερό «κεραυνό» νίκησε τον Λοντίγκιν για το 1-0.

Οι παίκτες του Τερίμ όχι μόνο δεν κάμφθηκαν αλλά αξιοποίησαν τα «δώρα» της αντίπαλης άμυνας, η οποία για άλλη μια φορά πλήρωσε την αδυναμία του δεξιού μπακ (Ροντινέι) και του δεξιού στόπερ, εν προκειμένω του Μπιανκόν.

Έτσι, στο 41ο λεπτό ο Παναθηναϊκός έφτασε στην ισοφάριση σε μια στιγμή συνολικής αμυντικής αδράνειας: ο Μπερνάρ βρέθηκε απέναντι στον Πασχαλάκη και «τσίμπησε» την μπάλα, ο Έσε έδιωξε λίγο πριν την γραμμή, ο Ορτέγκα ολιγώρησε και ο Μπακασέτας έγραψε το 1-1.

Στο 45΄+2 ο Ολυμπιακός έχασε απίστευτη ευκαιρία για να ξαναμπεί σε θέση οδηγού με μοιραίο τον Ναβάρο, που με ολόκληρη την εστία μπροστά του μπέρδεψε τα «πόδια» του κι έστειλε την μπάλα άουτ!

Μια απίστευτη ευκαιρία την οποία οι «ερυθρόλευκοι» πλήρωσαν δυο λεπτά αργότερα, όταν ο Μπακασέτας σούταρε με το δεξί, ο Πασχαλάκης απέκρουσε στέλνοντας την μπάλα στον Ιωαννίδη, που σκόραρε από κοντά για το προβάδισμα της ομάδας του.

Ο Παναθηναϊκός βρήκε ανέλπιστο προβάδισμα στην τελευταία φάση του ημιχρόνου και επένδυσε πάνω του, καθώς η ψυχολογία γύρισε με το μέρος του. Ως εκ τούτου δεν είχε παρά να οργανωθεί καλά στα επόμενα 45 λεπτά για να απορροφήσει την πίεση που θα δεχόταν στην πίεση που θα ασκούσαν οι γηπεδούχοι.

Στο 66΄ ο Ελ Κααμπί υποχρέωσε τον Λοντίγκιν σε δύσκολη απόκρουση, αλλά η φάση είχε ξεκινήσει από χέρι του Ναβάρο που δεν καταλογίστηκε, ενώ στο 69΄ ο Ποντένσε σούταρε συρτά και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ιωαννίδης έδωσε τη χαριστική βολή στους γηπεδούχους γράφοντας το 1-3 από γύρισμα του Μπερνάρ, με τον Πασχαλάκη να βρίσκεται εκτός θέσης. Εν κατακλείδι, ο Παναθηναϊκός πήρε με έξυπνη τακτική τους βαθμούς που τον κρατούν στη διεκδίκηση του τίτλου, απέναντι σε μια ομάδα που έδωσε ελπίδες στο ξεκίνημα του Μεντιλίμπαρ αλλά στα δύο τελευταία παιχνίδια της γύρισε στις «κακές συνήθειες».

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Μπιανκόν, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε (80΄ Ιμπόρα), Όρτα (51΄ Τσικίνιο), Μασούρας (59΄ Φορτούνης), Ποντένσε (80΄ Ποντένσε), Ναβάρο (73΄ Ελ Αραμπί), Ελ Κααμπί.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι (7΄ Λοντίγκιν), Κώτσιρας, Αράο, Ακαϊντίν, Μλαντένοβιτς, Ρούμπεν, Tσέριν, Μπακασέτας (83΄ Μαντσίνι), Παλάσιος (75΄ Ούγκο), Μπερνάρ (83΄ Τζούρισιτς), Ιωαννίδης (83΄ Σπόραρ).

Ο Ολυμπιακός ήταν θριαμβευτής στην Τούμπα, επικρατώντας 4-1 του ΠΑΟΚ για την 23η αγωνιστική και μπήκε ξανά δυνατά στην κούρσα της διεκδίκησης του τίτλου. Πρωταγωνιστής ο Ποντένσε με γκολ και ασίστ, δύο γκολ ο Ελ Κααμπί (83', 90') και ένα ο Ναβάρο (29').

Το ντεμπούτο του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ στην Stoiximan Super League ήταν ονειρικό. Ο Ολυμπιακός διέλυσε με 4-1 τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος και μπήκε ξανά δυνατά στην διεκδίκηση του τίτλου.

Οι τελικές και τα xGoals στο ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός

Πρωταγωνιστής για τους Πειραιώτες ήταν ο Ποντένσε, ο οποίος είχε γκολ και ασίστ. Ο Ναβάρο άνοιξε το σκορ στο 29', με τον Ντεσπόντοφ να φέρνει στα ίσα το παιχνίδι στο 39ο λεπτό. Ο Πορτογάλος εξτρέμ με απίθανο γκολ έβαλε ξανά τους ερυθρόλευκους σε θέση οδηγού στο 54'.

Έπειτα, την σκυτάλη πήρε ο Ελ Κααμπί, ο οποίος στο 83' πήρε την ασίστ από τον Ποντένσε για το 3-1, ενώ στο 90' ο Μαροκινός στράικερ ολοκλήρωσε τον θρίαμβο στην Τούμπα.

Κάπως έτσι, ο Ολυμπιακός έφτασε τους 47 βαθμούς και είναι στο -5 από την πρωτοπόρο ΑΕΚ. Στη δεύτερη θέση ο ΠΑΟΚ με 51 πόντους, όσους έχει και ο Παναθηναϊκός.

Το ματς

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που προσπαθούσε να πιέζει ψηλά τον ΠΑΟΚ, να μην τον αφήνει να κάνει το παιχνίδι του και να έχει εκείνος την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 4' είχε και την πρώτη στιγμή, με κεφαλιά του Ποντένσε υπό την πίεση του Σάστρε. Ο Δικέφαλος απάντησε δύο λεπτά αργότερα, ο Μουργκ ωστόσο πήρε την κατοχή, έκανε το σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη, μία φάση που είχε εμπνευστή τον Μπάμπα.

Οι ερυθρόλευκοι επιχειρούσαν να χτυπήσουν και από τις δύο πλευρές, σε πολλά σημεία του πρώτου μέρους έδωσαν βάση στα αριστερά, με τον Όρτα να αγωνίζεται πιο ψηλά. Στο 17' ο Πορτογάλος τροφοδότησε τον Ναβάρο, ο οποίος δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε. Δύο λεπτά μετά οι Πειραιώτες έπαιξαν ωραία από τα αριστερά, ο Φορτούνης εκτέλεσε μέσα από την περιοχή, όμως αστόχησε.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να φανεί απειλητικός, με τον άξονά του να μην μπορεί να συμμετέχει στη δημιουργία. Στο 29ο λεπτό ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα. Εκτελέστηκε φάουλ από τα δεξιά χαμηλά, ο Ποντένσε με ωραία κάθετη πάσα είδε τον Τσικίνιο στην περιοχή, εκείνος έκανε το σουτ, με τον τερματοφύλακα να αποκρούει και τον Ναβάρο να παίρνει το ριμπάουντ και να βρίσκει δίχτυα.

Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες είχαν τελικές, με τον ΠΑΟΚ ωστόσο στο 39ο λεπτό να βρίσκει απάντηση. Ο Κωνσταντέλιας μονομάχησε με τον Ροντινέι στη μεσαία γραμμή, με εξαιρετική μεταβίβαση βρήκε τον Μουργκ, ο οποίος κοντρόλαρε, ο Ορτέγκα δεν μπόρεσε να διώξει σωστά και ο Ντεσπόντοφ με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-1.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με καλή στιγμή του Δικεφάλου στο 45'. Ο Μπάμπα από τα αριστερά έκανε το γέμισμα στην περιοχή, κάτοχος έγινε ο Μουργκ, που σούταρε με μία μικρή λόμπα, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που είχε την κατοχή της μπάλας και στο 54ο λεπτό μπόρεσε να αποκτήσει εκ νέου προβάδισμα με καταπληκτικό τρόπο. Ο Φορτούνης έδωσε στον Ποντένσε, ο οποος από τα αριστερά εκτός περιοχής εξαπέλυσε βολίδα και έστειλε την μπάλα στην αριστερή πλευρά της εστίας του Κοτάρσκι για το 2-1 των ερυθρόλευκων.

Ο ΠΑΟΚ επιχείρησε να απαντήσει με γκολ του Ντεσπόντοφ στο 60', ενώ λίγο αργότερα ο Ραζβάν Λουτσέσκου έριξε στον αγωνιστικό χώρο τους Τόμας και Ζίβκοβιτς, με τον Κωνσταντέλια να πηγαίνει στο "10", αναζητώντας λύσεις μεσοεπιθετικά. Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του προσπαθούσε να ελέγξει τον ρυθμό.

Ο Δικέφαλος δυσκολευόταν να απειλήσει σημαντικά. Στο 71' ο Οζντόεφ έπιασε κεφαλιά, με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει, ενώ στο 80' είχε άλλες δύο τελικές ο Άντριγια Ζίβκοβιτς με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να φωνάζει παρών. Ο Ολυμπιακός βρήκε χώρους και στο 83' "κλείδωσε" το τρίποντο.

Ο Μασούρας από τον άξονα είδε τον Ποντένσε στα αριστερά της περιοχής, εκείνος τροφοδότησε τον Ελ Κααμπί, ο οποίος με τη μία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Ολυμπιακός, όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 90' πέτυχε ακόμη ένα γκολ, ενώ είχε προηγηθεί καλή στιγμή του Ντεσπόντοφ.

Ο Τσικίνιο βρήκε τον Ποντένσε στα αριστερά, εκείνος έκανε το σουτ, ο Κοτάρσκι απέκρουσε, με τον Ελ Κααμπί να ακολουθεί και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Μέχρι και το φινάλε του παιχνιδιού, ο Τζίμας είχε δύο τελικές, όμως το 4-1 υπέρ του Ολυμπιακού δεν άλλαξε έως το φινάλε.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε (72' Ότο), Κετζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ (72' Σβαμπ), Οζντόεφ, Ντεσπόντοφ, Μουργκ (61' Ζίβκοβιτς), Κωνσταντέλιας (86' Τζίμας), Σαμάτα (61' Τόμας)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Μπιανκόν (87' Ρέτσος), Κάρμο, Ορτέγκα, Τσικίνιο, Έσε, Όρτα (80' Ιμπόρα), Φορτούνης (76' Μασούρας), Ποντένσε, Ναβάρο (76' Ελ Κααμπί) sport24.gr

Το γκολ του Τόμας Κεντζιόρα στο 89ο λεπτό χάρισε στον ΠΑΟΚ την ισοπαλία (1-1) στο ντέρμπι κορυφής με την ΑΕΚ στο γήπεδο της Τούμπας, σε αναμέτρηση για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Ο Νίκλας Ελίασον είχε ανοίξει το σκορ για την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα που έχασε ευκαιρία να περάσει μόνη στην πρώτη θέση.

Ο δυνατός αέρας δε βοηθούσε στο να παιχτεί συνδυαστικό ποδόσφαιρο. Κι είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 15′, όταν ο Λιβάι Γκαρσία βρήκε με το κεφάλι τον Ελίασον που εφόρμησε, όμως δεν άντεξε στο μαρκάρισμα των αντιπάλων ώστε να βρεθεί απέναντι στον Ντόμινικ Κοτάρσκι. Η επόμενη φάση ήρθε στο 40′, με την ατομική ενέργεια του Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς να ολοκληρώνεται με άστοχο σουτ του Σέρβου.

Στο επόμενο λεπτό, ο Μαγκομέντ Οζντόεφ βρέθηκε στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν αδύναμο για να απειλήσει τον Τσίτσαν Στάνκοβιτς.

Η κεφαλιά του Αλεξάντερ Κάλενς στο 42′, από σέντρα του Λάζαρου Ρότα, κατέληξε στην αγκαλιά του Κοτάρσκι για να χαθεί στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η πιο σημαντική ευκαιρία. Ο Σουαλιό Μεϊτέ πέρασε από τους Γενς Γιόνσον και Κάλενς, αλλά από πλάγια θέση δεν μπόρεσε να νικήσει τον Στάνκοβιτς.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να ανοίγει το σκορ. Από βαθιά μπαλιά του Γιόνσον, ο Λιβάι βγήκε στην πλάτη της άμυνας και γύρισε στον Ελίασον που έκανε από κοντά το 0-1. Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 56′, όταν από φάουλ του Αντρίγια Ζίβκοβιτς, η μπάλα έπεσε στον Αλί Σαμάτα που σούταρε ψηλά άουτ από το ύψος του πέναλτι.

Καλή στιγμή για τους «ασπρόμαυρους» στο 69′ με τον Κιρίλ Ντεσπόντοφ να βγαίνει στην αντεπίθεση, αλλά το διαγώνιο πλασέ του σταμάτησε στην κλειστή του γωνία ο Στάνκοβιτς. Ο Λουτσέσκου έκλεισε νωρίς τις αλλαγές του, με τους «κιτρινόμαυρους» να κλείνουν τους διαδρόμους με συνέπεια και… τύχη.

Η εξαιρετική προσπάθεια του Γιάννη Κωνσταντέλια τον έφερε σε θέση βολής στο 80′, αλλά έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Στάνκοβιτς. Το οποίο, δοκάρι έσωσε την ΑΕΚ στο 81′, στο σουτ του Ντεσπόντοφ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής. Η πίεση απέφερε εν τέλει αποτέλεσμα σου 89′, με τον Κεντζιόρα να ισοφαρίζει με κεφαλιά από το φάουλ Τάισον.

Το 1-1 δεν άλλαξε στις καθυστερήσεις, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό και να κάνουν… χαρούμενο τον Παναθηναϊκό που πλησίασε στο -1 από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ (51  έναντι 50) κι άφησε στην 3η θέση την ΑΕΚ με 49 βαθμούς.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (76′ Ότο), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ (76′ Σβαμπ), Μεϊτέ, Τάισον, Μουργκ (59′ Ντεσπόντοφ), Α. Ζίβκοβιτς (72′ Κωνσταντέλιας), Σαμάτα (76′ Μπράντον).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα (82′ Λιούμπισιτς), Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Γιόνσον, Ελίασον (72′ Μάνταλος), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (82′ Ζίνι), Τσούμπερ (82′ Αραούχο), Λιβάι (74′ Πόνσε).

Κάθε χρόνο τέτοια μέρα ο Ολυμπιακός και ο αθλητισμός της χώρας θρηνεί. Σαν σήμερα, 41 χρόνια πριν έλαβε χώρα η πιο μαύρη μέρα στα ελληνικά αθλητικά χρονικά, όταν 21 νέοι άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους στα σκαλιά της Θύρας 7.

Ήταν 8 Φεβρουαρίου 1981. Σαν σήμερα πριν από 41 χρόνια, με την μόνη διαφορά πως τότε ήταν Κυριακή. Και όπως κάθε Κυριακή -εκείνη την εποχή- το γήπεδο πρωταγωνιστούσε στη ζωή των φιλάθλων. Μόνο που για κάποιους εκείνο το απόγευμα, έμελλε να πρωταγωνιστήσει και στον θάνατο. Για 21 νέους ανθρώπους, το νήμα της ζωής κόπηκε απότομα. Εκεί... Στα σκαλοπάτια της θύρας 7 του σταδίου Καραϊσκάκη, μια ανάσα μακριά από την κλειστή πόρτα που φυλάκισε για πάντα 21 ψυχές.

Εκείνο το απόγευμα ο θρίαμβος έγινε οδυρμός. Οι ιαχές από τη νίκη έγιναν θρήνος και μοιρολόι. Κανονικά, η 20η αγωνιστική θα έπρεπε να χαρακτηρισθεί από την επιβλητική νίκη του Ολυμπιακού επί της ΑΕΚ, με το συντριπτικό 6-0. Σημαδεύτηκε όμως από τη μεγαλύτερη τραγωδία που χτύπησε το ελληνικό ποδόσφαιρο και τον ελληνικό αθλητισμό γενικότερα. Ο χρόνος σταμάτησε στις 4:58 μ.μ.

Λίγο νωρίτερα, ο Μάικ Γαλάκος τρεις φορές και οι Βαγγέλης Κουσουλάκης, Κώστας Ορφανός, Νίκος Βαμβακούλας, είχαν πετύχει τα έξι τέρματα της ομάδας τους. Ο καιρός ήταν ανοιξιάτικος και το φαληρικό στάδιο γεμάτο από κόσμο. Καρφίτσα δεν έπεφτε.

Τα 35.450 εισιτήρια είχαν εξαντληθεί από τις αρχές της εβδομάδας και πολλά από αυτά στη «μαύρη αγορά». Το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει ακόμη, βρισκόταν στα τελευταία λεπτά, στο 84' για την ακρίβεια, όταν ο κύριος όγκος της εξέδρας στις θύρες 6 και 7 κινήθηκε προς τα έξω. Κάποιοι ήθελαν να φύγουν νωρίτερα για να γλιτώσουν την ταλαιπωρία της κίνησης. Κάποιοι άλλοι θέλησαν να στήσουν ένα τρελό πανηγύρι, έξω από το γήπεδο και κυρίως έξω από τη θύρα 1, απ' όπου θα αποχωρούσαν οι θριαμβευτές. Όλοι πάντως σπρώχθηκαν για να προλάβουν. Και τότε έγινε το μοιραίο.

Το τουρνικέ της εισόδου δεν είχε αφαιρεθεί, όπως γινόταν κάθε φορά, όταν άρχιζε το β' ημίχρονο, για να είναι ευκολότερη η αποχώρηση των φιλάθλων. Τα νερά από τις τουαλέτες έτρεχαν. Τα σκαλιά ήταν φαγωμένα από τον χρόνο και γλιστερά από το νερό και την υγρασία. Και τότε κάποιος γλίστρησε.

Σαν ντόμινο ακολούθησαν οι υπόλοιποι, αφού από τον συνωστισμό, ο ένας στηριζόταν στην πλάτη του άλλου. Και όταν ένας έπεσε, άρχισαν να πέφτουν όλοι. Καταπλακώθηκαν. Το χρονικό της μεγαλύτερης τραγωδίας στην ιστορία του ελληνικού αθλητισμού είχε ήδη ξεκινήσει... Εικοσιένα νέοι άνθρωποι, δεν γύρισαν ποτέ σπίτι τους εκείνο το βράδυ -οι ψυχές τους μέχρι σήμερα βρίσκονται εκεί, λίγες ανάσες παραδίπλα από όπου κόπηκε η δική τους ανάσα. Οι μόνοι που δεν βρέθηκαν ποτέ, είναι οι υπεύθυνοι για την εγκληματική αμέλεια που διέλυσε οικογένειες, που διέλυσε τις ψυχές των αγαπημένων προσώπων των αδικοχαμένων νέων, που διέλυσε εν τέλει την εποχή της αθωότητας για τον αθλητισμό της χώρας.

Δημήτριος Αδαμόπουλος (41 ετών)

Έπειτα από ένα συναρπαστικό ντέρμπι στην Τούμπα, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-1 του Παναθηναϊκού, σε αναμέτρηση για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Ο Κιρίλ Ντεσπόντοφ (43’, 56’) με δυο γκολ ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά για τους «ασπρόμαυρους», με τους «πράσινους» να ισοφαρίζουν προσωρινά με πέναλτι του Τάσου Μπακασέτα (51’) και να χάνουν στο φινάλε σπουδαίες ευκαιρίες για την ισοφάριση.

Αρκετές εκπλήξεις από τους δύο προπονητές στην ανακοίνωση των ενδεκάδων, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να προτιμά τους Τάισον και Τόμας Μουργκ αντί των Γιάννη Κωνσταντέλια και Αντρίγια Ζίβκοβιτς. Ο Φατίχ Τερίμ, από την άλλη, ξεκίνησε με τον Αλεξάντερ Γερεμέγεφ στην κορυφή της επίθεσης, ένεκα της απουσίας του τραυματία Φώτη Ιωαννίδη, ενώ στο βασικό σχήμα βρέθηκαν οι νεοαποκτηθέντες Μπαρτολομέι Ντραγκόφσκι, Τάσος Μπακασέτας και Βίτορ Ούγκο, με τον Γουίλιαμ Αράο να μετατίθεται στη φυσική του θέση, στα χαφ.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 3ο λεπτό, με τον Ραχμάν Μπάμπα να κάνει το γύρισμα από τα αριστερά, τον Μπράντον Τόμας να προλαβαίνει τον Ντραγκόφσκι αλλά η προβολή του έστειλε άουτ την μπάλα. Οι «ασπρόμαυροι» είχαν τον έλεγχο, χωρίς όμως να μπορούν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις, τη στιγμή που οι «πράσινοι» έψαχναν τις αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές, στο 19’, ο Ζόαν Σάστρε γλίστρησε, ο Αϊτόρ έστρωσε στον Μπακασέτα αλλά το σουτ του αρχηγού της Εθνικής πέρασε πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Ντόμινικ Κοτάρσκι.

Σε ένα πρώτο μέρος με πολύ αργό τέμπο, μία λύση θα ήταν οι στατικές φάσεις. Ο Κωνσταντίνος Κουλιεράκης με κεφαλιά βρήκε δίχτυα στο 8’ από φάουλ του Μουργκ, ωστόσο ο Έλληνας στόπερ ήταν εκτεθειμένος και το γκολ ακυρώθηκε με τη χρήση των γραμμών. Τέσσερα λεπτά αργότερα, όμως, σε αντεπίθεση τριών εναντίον δύο έπειτα από λάθος του Αϊτόρ, ο Ντεσπόντοφ πήρε την πάσα του Τάισον και με δεξί διαγώνιο σουτ νίκησε τον Ντραγκόφσκι για το 1-0.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με ένα μακρινό πλασέ του Αράο που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Κοτάρσκι. Προσπαθώντας να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, ο Τερίμ προχώρησε σε τριπλή αλλαγή στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ανακατεύοντας την τράπουλα. Και ανταμείφθηκε άμεσα. Ο Τάισον πάτησε τον Μπακασέτα εντός περιοχής, με τον Ροχίτ Σάγκι να κάνει on field review έπειτα από παρέμβαση του VARίστα συμπατριώτη του Τομ-Χάραλντ Χάγκεν. Ο παθών ανέλαβε την εκτέλεση για το 1-1 με το πρώτο εν Ελλάδι γκολ του με το «τριφύλλι».

Το ματς απέκτησε ένταση και νεύρο. Από λάθος του Αράο, ο Μουργκ έδωσε στον Ντεσπόντοφ, με τον Βούλγαρο να σκοράρει αλλά να είναι εμφανώς εκτεθειμένος. Στο 56’, όμως, ο Τάισον έκανε την κούρσα και το γύρισμα από τα αριστερά, ο Τόμας άφησε την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια και ο Ντεσπόντοφ πλάσαρε με την άνεσή του τον Ντραγκόφσκι για το γρήγορο 2-1. Ο Τερίμ «έχασε» με τράβηγμα τον Γιώργο Βαγιαννίδη, σε φάση που ο Ντραγκόφσκι κράτησε την ομάδα του στο ματς αποκρούοντας το φαλτσαριστό σουτ του Μουργκ.

Από γύρισμα του Γιάννη Κώτσιρα και πλασέ στην κίνηση του Μπακασέτα, ο Κοτάρσκι έδιωξε σε κόρνερ στο 71’ ενώ τέσσερα λεπτά μετά, η πρώτη ενέργεια του Γιάννη Κωνσταντέλια στο παιχνίδι, δε βρήκε στόχο. Η δεύτερη, στο 81’, ανάγκασε σε δύσκολη επέμβαση τον Ντραγκόφσκι, τη στιγμή που οι «πράσινοι» προσπαθούσαν με στατικές φάσεις να πλησιάσουν την εστία του ΠΑΟΚ όμως η έλλειψη φορ ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής, όπως κι η έλλειψη συνοχής.

Στα τελευταία λεπτά ο Παναθηναϊκός έφτασε  μια ανάσα από την ισοφάριση. Αρχικά στο 86’, όταν  γρήγορη συνεργασία των παικτών του έφερε τον Φιλίπ Μλαντένοβιτς απέναντι από τον Κοτάρσκι, με τον Κροάτη τερματοφύλακα να πραγματοποιεί σωτήρια επέμβαση με το απλωμένο αριστερό του χέρι. Και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν από ενέργεια του Μπερνάρ το μονοκόμματο αριστερό σουτ του Τιν Γέντβαϊ βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Το 2-1 έμεινε μέχρι τέλους, ο ΠΑΟΚ κράτησε τη νίκη και βρέθηκε μόνος του στην κορυφή της κατάταξης, δυο βαθμούς μπροστά από την ΑΕΚ, τρεις από τον Παναθηναϊκό και έξι από τον Ολυμπιακό, κερδίζοντας το πρώτο από τα τρία διαδοχικά ντέρμπι που έχει να δώσει στην Τούμπα ως το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κετζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (88’ Σβαμπ), Μουργκ (78’ Μάρκος Αντόνιο), Τάισον (72’ Κωνσταντέλιας), Ντεσπόντοφ (72’ Α. Ζίβκοβιτς), Μπράντον (88’ Τζίμας).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης (64’ Λημνιός), Μπακασέτας, Μαντσίνι (88’ Βιλένα), Βίτορ Ουγκό (46’ Τζούρισιτς), Γέντβαϊ, Αϊτόρ (46’ Μπερνάρ), Μλαντένοβιτς, Κώτσιρας, Γερεμέγεφ (46’ Τσέριν), Αράο.

Ο Παναιτωλικός θα παίξει με ΟΦΗ ή Κηφισιά για μια θέση στην τετράδα

Ο Παναιτωλικός προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, αποκλείοντας την Καλλιθέα στη φάση των «16». Μετά το 3-2 στο Αγρίνιο οι Στερεοελλαδίτες έφυγαν σήμερα ισόπαλοι (2-2) από το «Ελ Πάσο», δίνοντας ραντεβού στους «8» με το νικητή της σειράς ΟΦΗ-Κηφισιά.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη αιφνιδίασε απόλυτα τους γηπεδούχους προηγούμενη με 2-0 μόλις στο 12ο λεπτό. Το σκορ άνοιξε στο 7΄ με κεφαλιά του Μπρούνο Ντουάρτε από φάουλ του Λιάβα, για να διπλασιάσει στο 12΄ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ ο Χουάνπι.

Έκτοτε τα «Καναρίνια», που έπαιξαν με αρκετές αλλαγές, προσπάθησαν να διαχειριστούν την κατάσταση που διαμορφώθηκε δίνοντας την μπάλα στην Καλλιθέα, η οποία κατάφερε να μειώσει πριν από το ημίχρονο με ωραία κεφαλιά του Λουκίνα στο 36΄.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να γίνουν πιο επιθετικοί αλλά οι Αγρινιώτες ήταν καλά οργανωμένοι και δεν κινδύνεψαν. Στο 76ο λεπτό μπήκε στο παιχνίδι ο Μπακάκης, που -λόγω τραυματισμών- έπαιξε για πρώτη φορά σε επίσημο αγώνα μετά την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Τελικά οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να φτάσουν στην ισοφάριση με ωραίο βολέ του Τόρες στο 90΄+1, λίγο αργότερα αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας της Καλλιθέας Βοσνιάδης που ανέτρεψε τον Καρέλη και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Παναιτωλικό να φεύγει από την Αθήνα με την πρόκριση.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Βοσνιάδης, Μπουλούλης, Μαρότα, Βλάχος, Μανθάτης, Ρομαό (46΄ Ματίγια), Σίλβα, Βασιλόγιαννης (65΄ Νέκουλ), Ντεμέτριους (75΄ Τόρες), Τσιντώνης (45΄ Κυνηγόπουλος), Λουκίνας

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Στεργιάκης, Λιάβας, Μπρ. Ντουάρτε, Στάγιτς (76΄ Μαλης), Μαυρίας, Τορεχόν (76΄ Μπακάκης), Τσιγγάρας, Χουάνπι (67΄ Μπουζούκης), Μπελεβώνης (59΄ Α. Ντουάρτε), Ζοάο Πέδρο, Ντίας (59΄ Καρέλης)

Ο Παναθηναϊκός διατηρήθηκε στην πρώτη θέση, αλλά είναι πλέον συγκάτοικος με τον ΠΑΟΚ.

Οι «πράσινοι» διατηρήθηκαν στο +2 από την ΑΕΚ μετά το 2-2 στη Νέα Φιλαδέλφεια, αλλά έχουν πλέον συγκάτοικο στην πρώτη θέση τον ΠΑΟΚ που επικράτησε εύκολα του ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Ολυμπιακός μείωσε από την πρώτη θέση στους 6 βαθμούς.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:

Πανδαισία γκολ και πρόκριση στους «32» του Conference για τους «ερυθρόλευκους», 5-2 την Μπάτσκα Τόπολα στο «Καραϊσκάκη» - Ιδανικός αυτόχειρας ο Παναθηναϊκός, έχασε 2-1 στη Λεωφόρο από τη Μακάμπι Χάιφα - «Λύγισαν» την ΑΕΚ οι απουσίες και τα λάθη της, ο Άγιαξ την κέρδισε 3-1 και την απέκλεισε από την Ευρώπη

Μία ακόμη «μαύρη» βραδιά για το ελληνικό ποδόσφαιρο ήταν η αποψινή, καθώς σε Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και ΑΕΚ αρκούσε από μία ισοπαλία, για να κατακτήσουν την τρίτη θέση, έκαστος, στον όμιλό του στο Europa League και να συνεχίσουν την ευρωπαϊκή τους πορεία στο Conference League, όμως μόνο οι «ερυθρόλευκοι» τα κατάφεραν -και μάλιστα με εμφατικό τρόπο.

Πιο συγκεκριμένα, ο Ολυμπιακός, με τον Κάρλος Καρβαλιάλ για πρώτη φορά στον πάγκο του, συνέτριψε στο άδειο «Καραϊσκάκη» τη σερβική Μπάτσκα Τόπολα με 5-2 και τερμάτισε 3ος στον 1ο όμιλο, πίσω από τις ουσιαστικά ασυναγώνιστες Γουέστ Χαμ και Φράιμπουργκ, που κατέλαβαν τις δύο πρώτες θέσεις, εξασφαλίζοντας έτσι τη συνέχεια της ευρωπαϊκής του πορείας, αλλά στους «32» του Conference League, όπου θα διεκδικήσει σε διπλούς αγώνες την είσοδό του στους «16».

Οι ερυθρόλευκοι θα μάθουν τον αντίπαλο τους την ερχόμενη Δευτέρα (18/12, 15:00) με τους αγώνες τους να είναι προγραμματισμένοι γι τις 15 και 22 Φεβρουαρίου, κι αν προκριθούν τότε στις 23/2 θα μπουν στην κληρωτίδα για τη φάση των 16 (οι αγώνες θα γίνουν στις 7 και 14 Μαρτίου) μαζί με τον ΠΑΟΚ (χωρίς όμως να μπορούν να βρεθούν αντίπαλοι και σ' αυτήν τη φάση).

Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός ουσιαστικά «αυτοκτόνησε», καθώς εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων κόντρα στη Μακάμπι Χάιφα στη Λεωφόρο και ηττήθηκε με 2-1, μένοντας τέταρτος και... καταϊδρωμένος στον 6ο όμιλο, πίσω από Βιγιαρεάλ, Ρεν και την αποψινή του αντίπαλο, που θα συμμετάσχει στα play off εισόδου στους «16» του Europa Conference League.

Στην πραγματικότητα, το «τριφύλλι»... πλήρωσε ξανά πανάκριβα όλα τα λάθη που έκανε, βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ με 2-0, έχοντας χάσει νωρίτερα τα... άχαστα και μολονότι μείωσε στο 90ό λεπτό με τον Ιωαννίδη, δεν βρήκε γκολ ισοφάρισης στις καθυστερήσεις, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 2-1 και να γνωρίσει άδοξο αποκλεισμό από την Ευρώπη.

Με τη σειρά της, η ΑΕΚ που, λόγω των δικών της πολλών και σημαντικών απουσιών, αλλά και του ονόματος του αντιπάλου της (Άγιαξ), είχε το πιο δύσκολο έργο, δεν τα κατάφερε στην Ολλανδία, ηττήθηκε με 3-1 και αποχαιρέτησε την Ευρώπη, μένοντας στις... δάφνες της σπουδαίας εκτός έδρας νίκης με την Μπράιτον, αλλά συνολικά μόλις στους τέσσερις βαθμούς, πίσω από την αγγλική ομάδα και τις Μαρσέιγ, Άγιαξ.

Ο Παναιτωλικός επικράτησε άνετα της Κηφισιάς με σκορ 3-0 στο Αγρίνιο, για τη 13η αγωνιστική της Super League, στη μάχη της παραμονής στην κατηγορία.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη έφτασε στην ευρεία νίκη χάρη στα γκολ των Ζοάο Πέδρο (45’+1’ πέναλτι), Φρεντερίκο Ντουάρτε (61’) και Μπρούνο Ντουάρτε (78’) ενώ ειδικά στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να είχε φτάσει και σε άλλα τέρματα.

Το πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης, ήταν… Παναιτωλικός εναντίον Αλέξανδρου Αναγνωστόπουλου. Ο τερματοφύλακας της Κηφισιάς σταμάτησε στο 9’ στο αριστερό «γάμα» της εστίας του το δυνατό σουτ του Φακούντο Πέρες ενώ στο 12’ και το 17’ είπε «όχι» στις δύο προσπάθειες του Ηλία Χατζηθεοδωρίδη.

Στο 25’, τα «καναρίνια» είχαν την καλύτερη στιγμή τους, όταν από γύρισμα του Φρεντερίκο Ντουάρτε από τα αριστερά, ο αφύλακτος Ζοάο Πέδρο έβαλε την προβολή αλλά ο Αναγνωστόπουλος με το σώμα είχε απάντηση, ενώ στην επαναφορά το σουτ του Χατζηθεοδωρίδη κόντραρε στα σώματα αμυνόμενων.

Απέναντι στις σημαντικές ευκαιρίες του Παναιτωλικού, η Κηφισιά είχε να αντιπαρατάξει μόνο τις εξαιρετικές εμπνεύσεις του Τιεβί Μπιφουμά, ωστόσο το πλασέ του Παναγιώτη Πρίτσα (23’) ήταν αδύναμο ενώ ο Αντριου Τεττέη (39’) γλίστρησε και δεν μπόρεσε να πλασάρει καλά από πλεονεκτική θέση τον Στέφανο Καπίνο.

Στο τέλος του πρώτου μέρους, εν τέλει, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Μετά από φάση διαρκείας και προσπάθεια του Πέρες, ο Ανόρ Χουάνπι μπήκε στην περιοχή και, προτού πλασάρει, ανατράπηκε από τον Ματέους Σάντος Μπαρμπόσα. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Ζοάο Πέδρο που δε λάθεψε για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανεβάσουν τις γραμμές τους, ωστόσο άφηναν κενά στα μετόπισθεν. Κι αν ο Πέδρο Σίλβα Τορεχόν δε βρήκε στόχο με το αριστερό μονοκόμματο στο 50’, δε συνέβη το ίδιο με τον Ντουάρτε στο 61’ - εξαιρετική η καρφωτή κεφαλιά του 24χρονου Πορτογάλου μετά από σέντρα του Τορεχόν από τα αριστερά.

Οι Αγρινιώτες, έχοντας το momentum, θέλησαν να φτάσουν και σε τρίτο γκολ, όμως ο Αναγνωστόπουλος έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Γιώργου Λιάβα (63’) ενώ αυτό του Χουάνπι (65’) ήταν άστοχο.

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου θα μπορούσε να μπει ξανά στο ματς στο 71’, όμως η εξαιρετική ατομική ενέργεια του Ογκνιέν Οζέγκοβιτς σταμάτησε στην εκτίναξη του Καπίνο.

Τρία λεπτά μετά, η κεφαλιά του Τζακ Ιπαλίμπο δε βρήκε στόχο, για να έρθει στο 78’ το 3-0 για τον Παναιτωλικό από στημένη φάση. Στο φάουλ του Χουάνπι, ο Αναγνωστόπουλος απέκρουσε με το πόδι την πρώτη προσπάθεια του Μπρούνο Ντουάρτε, αλλά στην επαναφορά ο 29χρονος Αργεντινός με δυνατό πλασέ βρήκε δίχτυα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Παναιτωλικού.

Στις καθυστερήσεις, ο Καπίνο κράτησε ξανά το μηδέν για την εστία του, σταματώντας σε τετ α τετ τον Νικολάς Αντερέγκεν. Αν δεν ήταν κι ο τραυματισμός του Μπρούνο Ντουάρτε στο φινάλε, όλα θα ήταν ιδανικά για την ομάδα του Γιάννη Πετράκη που ξεκόλλησε από την τελευταία θέση, ξεπερνώντας την Κηφισιά του Γιάννη Αναστασίου, η οποία προβλημάτισε με την εμφάνισή της.

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Οικονόμου, Μπρ. Ντουάρτε, Μλάντεν (88’ Στάγιτς), Τορεχόν, Λιάβας (88’ Μαυρίας), Πέρες (57’ Μπαλντασάρα), Χατζηθεοδωρίδης (82’ Ντίαζ), Χουάνπι (83’ Ξενιτίδης), Ζοάο Πέδρο, Φρ. Ντουάρτε.

Κηφισιά (Γιάννης Αναστασίου): Αναγνωστόπουλος, Πέιος (35’ Αντούνες), Πρίτσας (46’ Ιλιεφ), Βαφέας, Λαντρ, Μπαρμπόσα (56’ Οζέγκοβιτς), Μπιφουμά (69’ Αντερέγκεν), Ιπαλίμπο, Τεττέη, Μασούρας, Γκόμπελιτς (69’ Παρράς).

Σκληρή γλώσσα χρησιμοποιήσαν οι φίλοι του Ολυμπιακού μετά την συντριβή από την Φράιμπουργκ, όταν οι παίκτες τους πλησίασαν για να τους ευχαριστήσουν που βρέθηκαν στην Γερμανία.

Οι Ερυθρόλευκοι γνώρισαν πολύ βαριά ήττα στην έδρα της Φράιμπουργκ, καθώς οι Γερμανοί τους διέλυσαν με 5-0 χωρίς να συναντήσουν την παραμικρή αντίσταση. Η συγκεκριμένη ήττα, μάλιστα, είναι η χειρότερη που έχει γνωρίσει ελληνική ομάδα τα τελευταία 15 ολόκληρα χρόνια, μετά από το 6-0 της Μπάγερν επί του Άρη την σεζόν 2007-2008.

Με πρωτοβουλία του Φορτούνη οι παίκτες του Μαρτίνεθ κατευθύνθηκαν προς το πέταλο που βρέθηκαν οι οπαδοί της ομάδας του Πειραιά, όμως εκεί άκουσαν τα... σχολιανά τους, με το γνωστό σύνθημα «Όποιος δεν μπορεί...» να επικρατεί.