Ο Βιεϊρίνια επέστρεψε δυναμικά και μαζί με τον Δημήτρη Πέλκα έδωσαν ώθηση στον κακό ΠΑΟΚ για να φτάσει στη νίκη (1-0) επί του Παναιτωλικού με γκολ- "σφραγίδα" του εκτελεστή Αλεκσάνταρ Πρίγιοβιτς.

Στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ ήταν αποκαρδιωτικός. Με ελάχιστες φάσεις, χωρίς εμπνεύσεις και ταχύτητα. Ο Παναιτωλικός του Μάκη Χάβου, καλά στημένος, έδειχνε ικανός να πάρει αποτέλεσμα.Οι σκέψεις σταμάτησαν όταν πέρασαν στο παιχνίδι ο Δημήτρης Πέλκας και λίγο αργότερα ο Αντελίνο Βιεϊρίνια (επέστρεψε στην Τούμπα μετά από 2102 μέρες και έγραψε την 100η συμμετοχή του στην Α’ νΕθνική). Οι δύο σουπερ… κοντοί  του Δικεφάλου έδωσαν την απαραίτητη ώθηση και ενέργεια, ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές, δημιούργησε απειλητικές καταστάσεις μπροστά από την εστία και τελικά στο 75’  ήρθε και το γκολ.

Το πέτυχε ο εξαφανισμένος μέχρι εκείνο το σημείο Αλεκσάνταρ Πρίγιοβιτς που με μία άψογη γυριστή κεφαλιά, δείγμα της κλάσης του, νίκησε τον Κυριακίδη, λύτρωσε τον ΠΑΟΚ και  αγκάλιασε τον τίτλο του MVP της αναμέτρησης. Ο ΠΑΟΚ έκανε το «2 στα 2» στην άδεια Τούμπα, φανέρωσε όμως και πάλι πολλά κενά κόντρα σε μία αξιόλογη φέτος ομάδα όπως είναι ο Λεβαδειακός.

Θα χρειαστεί πολλή δουλειά, όμως, για να βελτιωθεί συνολικά η εικόνα της ομάδας που ακόμη δεν θυμίζει σύνολο που μπορεί να χτυπήσει τίτλο.

Έτσι έπαιξαν

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου παρέταξε τον ΠΑΟΚ και πάλι χωρίς Έλληνα στην αρχική ενδεκάδα. Ο σχηματισμός που προτίμησε ο Ρουμάνος ήταν ξανά 4-2-3-1, με τον Ρέι στην εστία και την τετράδα της άμυνας να μην αλλάζει, αποτελούμενη από τους Μάτος, Λέοβατς, Κρέσπο και Βαρέλα. Στη μεσαία γραμμή άλλαξε το δίδυμο των αμυντικών χαφ, με τους Κάτσε και Τσίμιροτ να παίρνουν θέσεις στο αρχικό σχήμα. Μπροστά τους ως επιτελικός μέσος ήταν ο Ελ Καντουρί, με τον Κάμπος δεξιά και τον Μακ αριστερά, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Πρίγιοβιτς.

Για τον Παναιτωλικό, ο Μάκης Χάβος επέλεξε σχηματισμό 4-5-1. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Κυριακίδης, με τους Μόρα και Μιχάι να αποτελούν το δίδυμο των στόπερ. Αριστερός μπακ ήταν ο Ρότσα και δεξιός ο Μαρινάκης. Αμυντικοί μέσοι οι Μπεχαράνο και Πάουλο, με κεντρικό μέσο τον Λόπες. Δεξιά ήταν ο Κλέσιο. και αριστερά ο Ρόσα, με μοναδικό προωθημένο στην επίθεση τον Ντίας.

Η πρώτη φάση του παιχνιδιού σημειώθηκε στο 5ο λεπτό για τον Παναιτωλικό, με ένα σουτ του Ντίας από δεξιά στην περιοχή του ΠΑΟΚ, που έφυγε ψηλά άουτ. Στο πρώτο 15λεπτο το ματς δεν είχε ρυθμό με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να πάρει τον έλεγχο κυκλοφορώντας την μπάλα και τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν τις αντεπιθέσεις για να απειλήσουν.

Το μόνο ενδιαφέρον στο ανιαρό ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν οι... κραυγές του Ρέι προς τους συμπαίκτες του, που ακούγονταν σε όλο το γήπεδο. Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να γίνει επικίνδυνος στο 17΄, με τον Κλέσιο να "κουβαλά" την μπάλα από τη μεσαία γραμμή, αλλά το σουτ του λίγο έξω από την περιοχή κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Ρέι.

Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπιζε αρκετά προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και δυσκολευόταν να δημιουργήσει αξιόλογες ευκαιρίες στα καρέ της ομάδας του Αγρινίου.

Φάσεις μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο για ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ είχε φάσεις για γκολ μόο στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους. Η πρώτη απειλητική φάση για τον "Δικέφαλο" στο πρώτο ημίχρονο, ήρθε στο 35ο λεπτό. Μακ και Λέοβατς συνδυάστηκαν ωραία από αριστερά στην περιοχή παίζοντας το "ένα-δύο", με τον Σλοβάκο όμως να μην βρίσκει καλά την μπάλα στο πλασέ που επιχείρησε και τον Κυριακίδη να μπλοκάρει έπειτα από κόντρα στο πόδι του Ρότσα.

Η δεύτερη έγινε στο 45΄, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κάτσε με πάσα στην περιοχή, σουτ στην κίνηση του Μάτος που κόντραρε και νέο σουτ του Λέοβατς που κόντραρε και πάλι με την μπάλα να φεύγει κόρνερ. Το πρώτο 45λεπτο έληξε ισόπαλο χωρίς γκολ, με ελάχιστες καλές στιγμές. Ο ΠΑΟΚ είχε προβλήματα στη δημιουργία, ενώ ο Παναιτωλικός στεκόταν καλά αμυντικά.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε επίσης με μέτριο θέαμα. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου ξεκίνησε νωρίς τις αλλαγές, περνώντας στο παιχνίδι τον Πέλκα αντί του Μακ στο 53ο λεπτό. Έτσι, ο Ελ Καντουρί πέρασε στην αριστερή πλευρά και ο Πέλκας έπαιξε ως "δεκάρι", με τον Ρουμάνο να προσπαθεί να αλλάξει έτσι την εικόνα της ομάδας του μεσοεπιθετικά. Στο 55΄ ο Μάτος έκανε ωραία ενέργεια από δεξιά στην περιοχή ταλαιπωρώντας τους αμυντικούς του Παναιτωλικού, με τον Κυριακίδη να αποκρούει την σέντρα-σουτ που επιχείρησε έξυπνα με δύναμη από πλάγια θέση ο Βραζιλιάνος.

Μάννα εξ ουρανού για τον ΠΑΟΚ

Στο 75' ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με ένα γκολ που ήρθε σαν... μάννα εξ ουρανού. Ο Τσίμιροτ έκανε γέμισμα στην περιοχή και ο αμαρκάριστος Πρίγιοβιτς, στην μοναδική φορά που πήρε την μπάλα όπως θα ήθελε και ξέφυγε από τους αμυντικούς του Παναιτωλικού, έπιασε εξαιρετικά μια γυριστή κεφαλιά και την έστειλε στα δίχτυα με τον Κυριακίδη να μην μπορεί να αντιδράσει.

Ο ρυθμός έπεσε μετά το γκολ του ΠΑΟΚ, με τον Παναιτωλικό να προσπαθεί να πάρει μέτρα στο γήπεδο για να αναζητήσει την ισοφάριση. Ένα μακρινό σουτ του Μάζουρεκ στο 83΄ δεν απείλησε ιδιαίτερα την εστία του Ρέι, καθώς η μπάλα έφυγε αρκετά ψηλά άουτ. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν όσο μπόρεσαν στο φινάλε, όμως δεν ήταν αρκετό για να φύγουν με βαθμό από την Τούμπα, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί το 1-0 και να παίρνει τους τρεις βαθμούς επιστρέφοντας στις νίκες με αρκετή δόση άγχους.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ρέι, Βαρέλα, Κρέσπο, Μάτος, Λέοβατς, Κάτσε (63΄ Βιεϊρίνια), Τσίμιροτ, Κάμπος, Ελ Καντουρί, Μακ (53΄ Πέλκας), Πρίγιοβιτς (80΄ Κουλούρης).

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Ρότσα, Μιχάι, Μόρας, Μαρινάκης, Πάουλο, Μπεχαράνο (72΄ Μπράβο), Ρόσα, Λόπες (77΄ Μάζουρεκ), Κλέσιο, Ντίας (71΄ Μαρκόφσκι).sport24.gr

Τετάρτη, 13 Σεπτεμβρίου 2017 00:01

Γλύτωσε τον διασυρμό..(Βίντεο)

Πρεμιέρα με ήττα για τον Ολυμπιακό, 2-3 από τη Σπόρτινγκ στο Φάληρο

Zoρισαν πολύ τα πράγματα για τον Ολυμπιακό στον τέταρτο όμιλο του Champions League. Οι "ερυθρόλευκοι" ηττηθηκαν εντός έδρας στην πρεμιέρα της διοργάνωσης από την Σπόρτινγκ Λισσαβώνας και πλέον θα χρειαστεί ένας μικρός άθλος ακόμη και για την κατάκτηση της 3ης θέσης, που ήταν ο ρεαλιστικός στόχος ευθύς εξ αρχής.

Ο Μπέσνικ Χάσι μπέρδεψε τα πράγματα στις προπονήσεις μεσοβδόμαδα, ενώ και στη συνέντευξη Τύπου άφησε να εννοηθεί ότι είχε σκοπό να κάνει αλλαγές σε πρόσωπα και διάταξη. Εντέλει ο 46χρονος παρουσίασε τον Ολυμπιακό όπως και στα περισσότερα παιχνίδια μέχρι σήμερα. Με 4-2-3-1, διατηρώντας στην ενδεκάδα τόσο τον Φορτούνη, όσο και τον Μάριν. Κάτι που έμοιαζε -και αποδείχθηκε- παράλογο για τις ανάγκες ενός τέτοιου αγώνα.

Η παρουσία των "ερυθρολεύκων" στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα ήταν τραγική, κάτι που ευθύνεται τόσο από την φιλοσοφία που επέλεξε ο προπονητής τους να τους παρατάξει στο γήπεδο, όσο και από τις επιλογές προσώπων. Σαν βούτυρο στο ψωμί της Σπόρτινγκ έμοιαζε ο τρόπος που αγωνιζόταν ο Ολυμπιακός και οι Πορτογάλοι δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη, κάνοντας ότι ήθελαν στο πρώτο ημίχρονο, όταν και πήραν προβάδισμα με 3-0!

Ο Χάσι έκανε το ποδοσφαιρικά ορθό στην επανάληψη με την τοποθέτηση και τρίτου κεντρικού μέσου (Ζντιέλαρ) που συμμάζεψε κάπως τα πράγματα στον άξονα, ενώ έριξε στη μάχη και τον Πάρντο που με δύο καταπληκτικά γκολ έσωσε τα προσχήματα...

Οι ανέτοιμοι Ταχτσίδης, Μποτία και ο τραυματίας Βούκοβιτς ήταν τα προβλήματα για τον προπονητή του Ολυμπιακού, με τους Μαρτίνς, Σισέ, Ανσαριφάρντ και Μίλιτς να είναι ούτως ή άλλως εκτός ευρωπαϊκής λίστας. Ο Χάσι είχε συμπεριλάβει 21 παίκτες στην αποστολή, για να αφήσει τελικά εκτός 18άδας τους Χουτεσιώτη, Ανδρούτσο και Μπεν.

Χωρίς εκπλήξεις και το σχήμα της Σπόρτινγκ Λισσαβώνας, με εξαίρεση ίσως το γεγονός ότι ο Ζόρζε Ζεζούς επέλεξε έναν πιο κινητικό φορ σε σχέση με τον Μπας Ντοστ, δίνοντας φανέλα βασικού στον Σεϊντού Ντουμπιά. Ο Πιτσίνι που ήταν αμφίβολος, ξεκίνησε κανονικά στο δεξί άκρο της πορτογαλικής άμυνας. Σημαντική απουσία για τους φιλοξενούμενους αυτή του Φάμπιο Κοεντράο.

Εφιαλτικό το ξεκίνημα της αναμέτρησης για τον Ολυμπιακό, με την Σπόρτινγκ να παίρνει το προβάδισμα μόλις στο 2'. Ο Πιτσίνι πάτησε στο φάουλ για τον Ακούνια, η άμυνα του Ολυμπιακού βγήκε, ο Οτζίτζα Οφόε κράτησε εντός θέσης όλους τους αντιπάλους του και ο Καπίνο δεν πρόλαβε τον Ντουμπιά, που με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο Φάληρο.

Κρύο γκολ, ψυχρολουσία για τον Ολυμπιακό και με το "καλημέρα" η αποστολή της πρεμιέρας αποκτούσε πολύ μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας για τους Πειραιώτες.

Η Σπόρτινγκ Λισσαβώνας είχε φέρει γρήγορα το ματς στα μέτρα της και δεν άργησε να χρησιμοποιήσει το δυνατό της όπλο στο ματς: "φονική" αντεπίθεση στο 13', ο Ζέλσον Μαρτίνς έφυγε πίσω από το κέντρο ολομόναχος με ένα... στρέμμα γηπέδου μπροστά του, πλάσαρε ψύχραιμα τον Καπίνο και "πάγωσε" για τα καλά το "Γ. Καραϊσκάκης". Σε μια φάση που στο ξεκίνημα της μπορούσε να σβήσει, αν ο Οτζίτζα Οφόε είχε πάει αποφασιστικά στην μπάλα και όχι με τόσο... σοφτ διάθεση.

Τρικυμία την σκέψη των "ερυθρολεύκων" που πλέον έπαιρναν ανυπολόγιστα ρίσκα στο ματς και λίγο έλειψε να δεχθούν τρίτο γκολ στο 18', πάλι στην κόντρα, αλλά το σουτ του Μπρούνο Φερνάντες σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Καπίνο.

Στο 20' ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού σταμάτησε τον Ντουμπιά σε τετ-α-τετ, το ίδιο και στο 22', όταν νέο φτηνό λάθος στο ύψος της μεσαίας γραμμής έφερε σε θέση τετ-α-τετ τον στόπερ (!!!) Κοάτες, αλλά ο Καπίνο έσωσε ξανά την εστία του!

Οι "ερυθρόλευκοι" άρχισαν να... σαλεύουν επιθετικά μετά το 25', αλλά χωρίς να δημιουργούν πραγματικές συνθήκες για γκολ εντός περιοχής, με την Σπόρτινγκ έτοιμη να τιμωρήσει κάθε υποψία λάθους των γηπεδούχων. Στο 40' ο Καπίνο βγήκε γρήγορα από την εστία του και έκλεισε τη γωνία εκτέλεσης του Ντουμπιά, που γύρισε στον Ζέλσον Μαρτίνς, με τον Φιγκέιρας να βάζει σωτήρια κόντρα και σε δεύτερο χρόνο ο αντίπαλος του να σημαδεύει το δοκάρι!

Τρία λεπτά αργότερα ο Μπρούνο Φερνάντες έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, βγήκε σε άνετο τετ-α-τετ με τον Καπίνο, που βρήκε ξανά την μπάλα αλλά αυτή τη φορά δεν μπόρεψε να αποτρέψει την πορεία της προς τα δίχτυα... Το 0-3 του ημιχρόνου ουσιαστικά μετέτρεπε σε τυπική διαδικασία το δεύτερο 45λεπτο στο Φάληρο. Το μόνο ερώτημα ήταν αν θα έβγαζε εγωισμό ο Ολυμπιακός για να μετριάσει τις εντυπώσεις.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Χάσι πέρασε τον Ζντιέλαρ αντί του Φορτούνη στον αγωνιστικό χώρο και με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, τίποτα δεν άλλαζε στο "Γ. Καραϊσκάκης". Ο Κοάτες με σωτήρια επέμβαση δεν άφησε τον Τζούρτζεβιτς να σκοράρει στο 61' και δύο λεπτά αργότερα ο Εμενίκε καθυστέρησε να εκτελέσει εντός περιοχής με μοναδικό κέρδος ένα κόρνερ.

Η Σπόρτινγκ κρατούσε δίχως κανένα πρόβλημα το προβάδισμα της και μάλιστα έφτασε κοντά στο γκολ δύο φορές στο 88ο λεπτό. Πρώτα ο Καπίνο σταμάτησε τον Ντοστ σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ και στην εκτέλεση του κόρνερ ο Ολλανδός φορ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά.

Μια καταπληκτική προσπάθεια και εκτέλεση του Πάρντο μέσα από την περιοχή έφερε τη μείωση του σκορ σε 1-3 για τους "ερυθρόλευκους" και ο Κολομβιανός με εκπληκτικό εναέριο σουτ, σκόραρε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων για το 2-3!

Ο Ολυμπιακός άργησε να καταλάβει τι χρειαζόταν στο ματς, πλήρωσε τις ποδοσφαιρικά παράλογες επιλογές του Μπέσνικ Χάσι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και εντέλει το πλήρωσε με την εντός έδρας ήττα στην πρεμιέρα των ομίλων. Μια ήττα που κάνει εξαιρετικά δυσοίωνο το ευρωπαϊκό του μέλλον τη φετινή σεζόν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο, Ελαμπντελαουί, Ρομαό, Ένχελς, Φιγκέιρας, Ζιλέ, Οτζίτζα Οφόε, Καρσελά (78' Πάρντο), Φορτούνης (46' Ζντιέλαρ), Μάριν, Τζούρτζεβιτς (62' Εμενίκε).

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΣΑΒΩΝΑΣ (Ζόρζε Ζεζούς): Ρουί Πατρίσιο, Πιτσίνι, Κοάτες, Ματιέ, Χόναταν Σίλβα, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Μπατάγλια, Ζέλσον Μαρτίνς (72' Μπρούνο Σέζαρ), Μπρούνο Φερνάντες (87' Ριστόφσκι), Ακούνια, Ντουμπιά (63' Ντοστ).sport24.gr

Η Εθνική έβγαλε νοκ άουτ τη Λιθουανία με 77-64 με ανεπανάληπτη εμφάνιση και προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ - Όλα τα λεφτά ο Σλουκάς, αρχηγική εμφάνιση του Μπουρούση, σταθερή αξία ο Καλάθης - Με Κροατία ή Ρωσία στους «8»

Η Ελλάδα είναι εδώ και πάει στους «8»! Η «γαλανόλευκη» όχι μόνο έδειξε μέταλλο, αλλά και τα... καρύδια της στο πρώτο νοκ άουτ του Ευρωμπάσκετ. Έβγαλε εκτός διοργάνωσης τη Λιθουανία με 77-64, πήρε το εισιτήριο για τους «8» και πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της που θα προκύψει από το νικητή του ζευγαριού Κροατία-Ρωσία (10/9).

Η Εθνική έπαιξε με το μαχαίρι στα δόντια, είχε σε τρομερή ημέρα για ακόμα μια φορά τους Σλούκα και Καλάθη, ενώ στα κρίσιμα σημεία ο αρχηγός, ο Μπουρούσης βγήκε μπροστά στη μάχη.Μια μάχη που κερδήθηκε με πλάνο, ωραίο μπάσκετ και το κυριότερο από όλα φανέρωσε και κάτι ακόμα: Σεβασμό! Σεβασμό για αυτήν την ομάδα που στα παιχνίδια του ομίλου αδίκησε τον ίδιο της τον εαυτό, αλλά είναι εδώ. Με πολλά καρύδια!

Ο «τελικός» με την Πολωνία όσο κι αν χλευάστηκε λόγω του ονόματος του αντιπάλου, γύρισε το τσιπάκι και οι παίκτες του Μίσσα μπήκαν απόψε με ένα και μόνο στόχο: Να πεθάνουν στο παρκέ. Και μαντέψτε: Έριξαν στο καναβάτσο το φαβορί.

Με τον Παπαγιάννη να στέκεται εξαιρετικά απέναντι στον Βαλαντσιούνας (έμεινε στους 13 πόντους), τον Μπουρούση να είναι καθοριστικός στα 2 τελευταία δεκάλεπτα στη ρακέτα, τον Σλούκα να σημειώνει 21 πόντους, με δικό του σερί 11-0 (με 3 διαδοχικά τρίποντα στην 3η περίοδο), τον Θανάση Αντετοκούνμπο να σημειώνει το πιο κρίσιμο τρίποντο (59-68), όταν οι Λιθουανοί μείωσαν σε 59-63, 5:20 πριν τη λήξη!

Καλάθης και Μάντζαρης πίεσαν ασφυκτικά τον μοναδικό κλασικό πλέι μέικερ της Λιθουανίας Καλνιέτις. Η εθνική έκανε στο παρκέ, όσα είχε σχεδιάσει και περιμένει να μάθει αν την ερχόμενη Τετάρτη (13/9) στο δρόμο προς τα ημιτελικά θα βρει την Κροατία ή τη Ρωσία.onsports.gr

Στα γραφεία της ΕΠΣ Ευρυτανίας έγινε την περασμένη Δευτέρα η κλήρωση του πρωταθλήματος της Α΄ ΕΠΣΕ και του κυπέλλου περιόδου 2017-2018. Συμμετέχουν μόλις 6 ομάδες: Αίολος, Μυρίκη, Ποταμιά, Φραγκίστα, Ραπτόπουλο και ΠΑΟΚ Καρπενησίου.

Το πρωτάθλημα θα αρχίσει το Σαββατοκύριακο 28 και 29 Οκτωβρίου,θα διεξαχθεί σε δυο γύρους με 10 αγωνιστικές, θα ακολουθήσουν τα play off μεταξύ των 4 πρώτων για την ανάδειξη του πρωταθλητή.Στο κύπελλο προστίθεται η ομάδα του Βελουχίου, η οποία αγωνίζεται στην Γ΄ Εθνική

Ραπτόπουλο-ΠΑΟΚ

*Στον δεύτερο γύρο αντιστρέφονται οι έδρες.

1η αγωνιστική(14/15-10)

Νικητής (Αίολος-Ραπτόπουλο)-Νικητής (ΠΑΟΚ-Φραγκίστα)

Νικητής (Μυρίκη-Ποταμιά)-ΑΠΟΚ Βελούχι

2η αγωνιστική(21/22-10)

Νικητής (ΠΑΟΚ-Φραγκίστα)-Νικητής (Αίολος-Ραπτόπουλο)

ΑΠΟΚ Βελούχι-Νικητής (Μυρίκη-Ποταμιά)

Καταπληκτικό παιχνίδι στο Αγρίνιο ανάμεσα σε Παναιτωλικό και Ατρόμητο για τη 2η αγωνιστική της Super League, το οποίο δεν ανέδειξε νικητή (2-2). Φοβερά γκολ, εξαιρετική ατμόσφαιρα στο γήπεδο των "καναρινιών".

Παναιτωλικός και Ατρόμητος παραμένουν χωρίς νίκη στη Super League ύστερα από δύο αγωνιστικές. Η μεταξύ τους αναμέτρηση στο Αγρίνιο έληξε στο 2-2, μια αναμέτρηση που είχε πολύ γρήγορο ρυθμό, πάθος, δυνατά μαρκαρίσματα, αλλά και υπέροχα γκολ.

Ο Ατρόμητος περιόρισε αισθητά τον Παναιτωλικό στο πρώτο μέρος και πήγε στα αποδυτήρια με 1-0 μπροστά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι άλλαξαν ριζικά την εικόνα τους στο δεύτερο μισό, ήταν ανώτεροι, αλλά το ματς έληξε εντέλει στο 2-2.

Ο Δημήτρης Χαντάκιας, που έκανε το 1-1, έγινε ο πρώτος αμυντικός από την Αιτωλοακαρνανία, που σκοράρει με τη φανέλα του Παναιτωλικού στη μεγάλη κατηγορία!

ΘΕΑΜΑ ΚΑΙ ΓΚΟΛ ΧΩΡΙΣ ΝΙΚΗΤΗ

Ο Παναιτωλικός με Κυριακίδη στα γκολπόστ, δεξί μπακ τον Μαρινάκη, αριστερό τον Λουίς Ρότσα και στόπερ τους Χαντάκια και Μιγκέλ Ροντρίγκες. Εξάρι ο Μπεχαράνο, μπροστά του οι Ρόσα και Ντιέγκο Λόπες, στα άκρα Ντίας - Μαζουρέκ, στην κορυφή ο Μαρκόβσκι.

Ο Ατρόμητος με 4-2-3-1. Ο Μίρκοβιτς στο τέρμα, δεξί μπακ ο Κιβρακίδης, αριστερό ο Γιαννούλης με Καρασαλίδη και Χατζηϊσαΐα στο κέντρο της άμυνας. Αμυντικοί μέσοι ο Μπουσουλάτζιτς και Μάντσον, ο Ουμπίντες πίσω από τον Ντάουντα και Μασούσος (αριστερά) - Ντιγκινί (δεξιά) στα άκρα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μ. Χάβος): Κυριακίδης, Μαρινάκης (87' Βασιλούδης), Χαντάκιας, Ροντρίγκες, Ρότσα, Μπεχαράνο, Ντιέκο Λόπες, Ρόσα, Ντίας (76' Μοράρ), Μαζουρέκ (56' Κλέσιο), Μαρκόβσκι.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Ντ. Κάναντι): Μίρκοβιτς, Κιβρακίδης, Χατζηϊσαΐας, Καρασαλίδης, Γιαννούλης (76' λ. τρ. Μενσά), Μάντσον, Μπουσουλάτζιτς (66' Ρισβάνης), Ουμπίντες, Ντιγκινί (67' Βασιλακάκης), Μανούσος, Ντάουντα.

Γκολ:  67' Χαντάκιας, 79' Ρόσα - 33' Ντιγκινί, 69' Ντάουντα sport24.gr

Εφτά ομάδες συμμετείχαν στο τουρνουά 5χ5 που διοργάνωσε ο δήμος Αγράφων με τον Αμπαλιακό της Παλαιοκατούνας να παίρνει το πολυπόθητο τρόπαιο από τη Νεολέρα της Γρανίτσας.

Οι ομάδες που συμμετείχαν στο τουρνουά ήταν οι:Αμπαλιακός, Βούλπη, Kourayo Vallecano, Λημέρι, Νεολέρα, Ραπτόπουλο και Ροζ Φλαμίνγκο

Λίγο πριν την έναρξη του αγώνα μεταξύ Kourayo Vallecano και Αμπαλιακού πραγματοποιήθηκαν παρουσία του Δημάρχου Αγράφων κ. Μπαμπαλή, των αντιδημαρχών κ. Τσιάμη και κ. Παπαθανάση, του Προέδρου του ΔΣ κ. Σταμούλη και δημοτικών συμβούλων τα εγκαίνια του νέου γηπέδου 5Χ5 της Βαλαώρας, ενώ την επομένη, πριν τον αγώνα Νεολέρα – Ραπτόπουλο, εγκαινιάστηκε και το νέο γήπεδο 5Χ5 της Γρανίστας.

Χάρη σε γκολ του Μάρκο Μάριν στο 25ο λεπτό του αγώνα, ο Ολυμπιακός επικράτησε για δεύτερη φορά της Ριέκα (αυτή τη φορά με 1-0 εκτός έδρας) και έκλεισε θέση για τους "χρυσούς" ομίλους του Champions League

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο Champions League! Η ομάδα του Μπέσνικ Χάσι ήταν σοβαρή στο ματς με τη Ριέκα στην Κροατία, πήρε τη νίκη με 1-0 χάρη στο γκολ του Μάρκο Μάριν και θα βρεθεί στην κλήρωση της Πέμπτης (24/8) για τους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ο Χάσι παρέταξε την ομάδα του με μόλις μία αλλαγή σε σχέση με το νικηφόρο ματς του "Γ. Καραϊσκάκης" (2-1). Ο Βούκοβιτς πήρε τη θέση του Σεμπά, κι έτσι ο Ρομαό έπαιξε στα χαφ, ενώ πιο μπροστά ήταν ο Οφόε. Ένας Οφόε που ήταν εξαιρετικός σε όλο το 90λεπτο και μάλιστα ήταν ο δημιουργός του μοναδικού γκολ. Αν και η Ριέκα ξεκίνησε δυνατά και απείλησε με κάποια σουτ, στο 25' ο Οφόε έγινε κάτοχος της μπάλας στη μεσαία γραμμή, έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Μάριν που έφυγε από τα αριστερά κι ο τελευταίο "εκτέλεσε" τον κίπερ των Κροατών.

Στην επανάληψη και πάλι οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα. Είχαν τρεις καλές φάσεις στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου μέρους, όλες από τα δεξιά, στην πλευρά του Κούτρη, ο οποίος αντιμετώπισε προβλήματα κι έγινε αλλαγή στη συνέχεια από τον Χάσι. Ο Καπίνο όμως ήταν σε πολύ καλή ημέρα και επενέβη με τις αποκρούσεις του, όποτε τον χρειάστηκε η ομάδα του. Μπορεί οι Κροάτες να είχαν τις φάσεις, γκολ όμως δεν πέτυχαν με το 1-0 υπέρ του Ολυμπιακού να μένει μέχρι τέλους.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΡΙΕΚΑ (Ματίας Κεκ): Σλούγκα (51' Πρσκάλο), Μάρτιτς, Ζούπαριτς, Έλεζ, Βέσοβιτς, Μπράνταριτς (77' Ματέι), Μάλες, Γκόργκον (61' Κβρζιτς), Μίσιτς, Έμπερ, Γκαβράνοβιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέσνικ Χάσι):  Καπίνο, Ελαμπντελαουί, Ρέτσος, Βούκοβιτς, Κούτρης (61' Φιγκέιρας), Ρομαό (80' Φορτούνης), Ζιλέ, Οφόε, Μάριν (66' Σεμπά), Καρσελά, Μπεν.contra.gr

Παρά το γεγονός ότι έμεινε από νωρίς με δέκα παίκτες σε ένα επεισοδιακό ματς, η ΑΕΚ νίκησε 2-0 τον Παναιτωλικό στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στη Super League.

Μπορεί να έμεινε μόλις στο 28o λεπτό με παίκτη λιγότερο. Μπορεί για να "μετρήσει" το δεύτερο γκολ που πέτυχε, να χρειάστηκε να γίνει μια σειρά από συσκέψεις. Μπορεί να μην έπιασε καν σούπερ απόδοση.

Όμως η ΑΕΚ την δουλειά της, την έκανε. Νίκησε 2-0 τον Παναιτωλικό στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ και ξεκίνησε με νίκη το πρωτάθλημα. Βεβαίως χρειάστηκε να περάσει "δια πυρός και σιδήρου" για να τα καταφέρει. Κυρίως λόγω του κακού πρώτου ημιχρόνου και της απερίσκεπτης ενέργειας του Αλμέιδα. Ωστόσο όταν και ο Παναιτωλικός στο δεύτερο ημίχρονο έμεινε με δέκα παίκτες, η ΑΕΚ κυριάρχησε και πήρε τους τρεις βαθμούς.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ):  Ανέστης, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Τσόσιτς, Λόπες, Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς, Μάνταλος (80' Βινίσιους), Κλωναρίδης (46' Λιβάγια), Τρίστασον (46' Πατίτο), Αλμέιδα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μύγας (16' Μαρινάκης), Χαντάκια, Ροντρίγκες, Τσοκάνη, Μάρκος Πάουλο, Μπεχαράνο, Ντίας (69' Μασουρέκ), Κλέζιο, Ρόζα (60' Μπράβο) Μορά

Στο Καρπενήσι έφτασε πριν λίγη ώρα η αποστολή της Εθνικής ομάδας Μπάσκετ όπου και θα πραγματοποιήσει το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της ενόψει του ερχόμενου Ευρωμπάσκετ, το οποίο και θα ξεκινήσει στις 31 Αυγούστου.

Την αποστολή της ..επίσημης αγαπημένης υποδέχτηκαν με θέρμη κάτοικοι της Ευρυτανικής πρωτευουσας ,ο δήμαρχος της πόλης ενώ γυναίκες οι οποίες φορούσαν τοπικές ενδυμασίες  πρόσφεραν λουλούδια στους παίκτες και το προπονητικό τιμ.

Φωτογραφία του χρήστη Δήμος Καρπενησίου - Municipality of Karpenissi.Φωτογραφία του χρήστη Δήμος Καρπενησίου - Municipality of Karpenissi.

Φωτογραφία του χρήστη Δήμος Καρπενησίου - Municipality of Karpenissi.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν μπήκαν καλά στον τελικό, αλλά στη συνέχεια έδειξαν αποφασιστικότητα και επικρατώντας 65-56 του Ισραήλ, κατέκτησαν το τρίτο χρυσό μετάλλιο σε Ευρωμπάσκετ Νέων!

Ξανά η άμυνα ήταν «κλειδί» για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με τον Κόνιαρη να είναι κορυφαίος, καθώς αν και ξεκίνησε με 0/5 σουτ, βρήκε μετά το… χέρι του και τελείωσε το ματς με 15 πόντους. Τρομερή ενέργεια πρόσφερε και ο Λούντζης με 12 πόντους, ενώ ο Χαραλαμπόπουλος ως σταθερή… αξία πέτυχε 10 πόντους και είχε ισάριθμα ριμπάουντ.

Το ματς

Εξαιρετικά νευρική ήταν η Εθνική στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ο πολύ καλά «κλειδωμένος» Χαραλαμπόπουλος, αλλά και η γενική αστοχία, έδωσαν την ευκαιρία στο Ισραήλ να μπει με ένα 0-5, με την Ελλάδα να πετυχαίνει το πρώτο της καλάθι στο ματς, ύστερα από τέσσερα λεπτά (2-5). Παρά την καλή τους άμυνα, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου εξακολουθούσαν να μην κυκλοφορούν σωστά την μπάλα και έτσι οι επιθέσεις τους ήταν πολύ κακές και επιπόλαιες. Αυτό, δεν το άφησε… ατιμώρητο η ομάδα του Κάτας, η οποία με τρία διαδοχικά τρίποντα, εκτόξευσε την υπέρ της διαφορά στο +11 (2-14), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, στον εναπομείναντα χρόνο, ο Δίπλαρος μπήκε ορεξάτος στο παρκέ και προσφέροντας και στις δύο πλευρές του, η Εθνική μας μείωσε σε 9-16.

Πολύ καλό αμυντικό ξεκίνημα για την Εθνική στη δεύτερη περίοδο, με την επίθεση να τα… χαλούσε πάλι και έτσι το σκορ να παραμένει το ίδιο (9-16), ύστερα από δύο λεπτά. Ωστόσο, στη συνέχεια ο Λούντζης βρήκε το… χέρι του έξω από τα 6,75μ. και έτσι με δύο απανωτές… βόμβες του, έβαλε για τα καλά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο παιχνίδι (15-16). Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου συνέχιζαν τις εξαιρετικές τους άμυνες, αλλά ακολούθησε ένα… στείρο επιθετικά τρίλεπτο και από τους, με τον Κόνιαρη να βάζει για πρώτη φορά την ομάδα μας μπροστά (18-16), στα τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Έκτοτε, ακολούθησε ανταλλαγή καλαθιών, με τον γκαρντ του ΠΑΟΚ να στέλνει την Εθνική στο +3 (23-20), στο 1:06’’. Ο Μπλατ προσπάθησε να κρατήσει το Ισραήλ στο ματς (23-23), αλλά ο Χαραλαμπόπουλος με τρίποντο έστειλε την Ελλάδα στα αποδυτήρια με το +3 (26-23).

Με τρομερή πίεση στην άμυνα και τους Κόνιαρη –κατά κύριο λόγο- και Χαραλαμπόπουλο να είχαν πάρει… φωτιά από την περιφέρεια, η Ελλάδα έστειλε, για πρώτη φορά στο ματς, την υπέρ της διαφορά σε διψήφια τιμή (37-25), ύστερα από τέσσερα λεπτά. Ωστόσο, στη συνέχεια, ο ενθουσιασμός κόστισε στους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου και έτσι ο Μπλατ ξεκίνησε μία μίνι αντεπίθεση για το Ισραήλ, το οποίο πλησίασε στους έξι πόντους (39-33), στα τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Μετά το τάιμ άουτ, οι διεθνείς έκαναν ένα 4-0 για το νέο +10 (43-33), ωστόσο και πάλι δεν διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμά τους και έτσι οι Ισραηλινοί πλησίασαν ακόμη περισσότερο (45-41). Αλλά, ο Δίπλαρος έβαλε την… υπογραφή του στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, καθώς με τρίποντο πίσω από το κέντρο, διαμόρφωσε το 48-41!

Πολύ καλή στην άμυνα ήταν η Εθνική και στην τέταρτη περίοδο, με το Ισραήλ να μένει χωρίς καλάθι στο πρώτο τρίλεπτο και τις δύο βολές του Λούντζη να τη στέλνουν στο +9 (50-41). Στη συνέχεια, ήταν η σειρά του Χρηστίδη να «μιλήσει», καθώς με τις «μάχες» που έδινε στη ρακέτα πήγε ξανά τη διαφορά στο +10 (53-43), στα μισά. Οι Ισραηλινοί άρχισαν να πανικοβάλλονται, κάνοντας πολλά «τραβηγμένα» σουτ, αλλά τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου να παραμένουν ψύχραιμοι και τους Λούντζη και Κόνιαρη να εκτοξεύουν τη διαφορά στο +16 (59-43), στα 4:30’’ πριν το τέλος του ματς. Οι διεθνείς μας, όμως, παρασύρθηκαν στη συνέχεια από τη μεγάλη διαφορά, κάνοντας αρκετά «φθηνά» λάθη, με τον Ζούσμαν μειώνει μόνος του σε 59-48, στα τρία λεπτά πριν τη λήξη. Έκτοτε, η Εθνική έπαιζε με τον χρόνο και παρά τα απανωτά τρίποντα του Ζούσμαν, διατηρούσε καλά το «μαξιλαράκι» της και έτσι έφτασε στη μεγάλη νίκη με το τελικό 65-56!

Τα δεκάλεπτα: 9-16, 26-23, 48-41, 65-56

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 12 (2), Μιλεντίγιεβιτς, Κόνιαρης 15 (5 τριπ., 6 ριμπ.), Φλιώνης 2, Καρράς 6, Σκουλίδας, Δίπλαρος 8 (1), Αγραβάνης, Χρηστίδης 9, Χαραλαμπόπουλος 10 (2 τριπ., 10 ριμπ.), Μουράτος 3, Τάταρης.

Ισραήλ (Κάτας): Άρτζι 7 (1), Μπένι, Ρούινα, Μόσκοβιτς, Μπλατ 10, Χάμπερ 4, Ραμπίνοβιτς, Σαπίρ, Ναβόν 7 (1), Κόπερμπεργκ 5, Νάτσια, Ζούσμαν 23 (5).

Πηγή: Sport-FM