Νέα εντυπωσιακή εμφάνιση του Γιάννη Αντωνίου, σε διεθνείς αγώνες που έγιναν στο Μπόροβιτσ της Βουλγαρίας στις 11 και 12 Ιανουαρίου.

Ο Ευρυτάνας πρωταθλητής των αλπικών κατέκτησε την πρώτη θέση και το χρυσο μετάλλιο, στο αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης και με συνολικό χρόνο 1:41,75 πήρε 17,76 βαθμούς FIS, πετυχαίνοντας μια από τις καλύτερες επιδόσεις που έχει πετύχει ποτέ έλληνας αθλητής.

Στο ίδιο αγώνισμα ο Γιάννης Πρώιος άγγιξε το μετάλλιο αλλά τελικά τερμάτισε τέταρτος (32,55 βαθμούς FIS) και ο Νίκος Τζίοβας πέμπτος με 33,89 βαθμούς FIS, επίδοση που αποτελεί ατομικό ρεκόρ, ενώ ήταν και ο καλύτερος έφηβος αθλητής του αγώνα.

«Άλωσαν» το Περιστέρι τα καναρίνια..

Καλύτερο ντεμπούτο στον πάγκο του Παναιτωλικού δεν θα μπορούσε να φανταστεί ούτε ο ίδιος ο Τραϊανός Δέλλας όταν πήρε τα ηνία της ομάδας του Αγρινίου. Ο Παναιτωλικός επικράτησε 1-0 του Ατρόμητου στο Περιστέρι που δεν γνώριζε τι πάει να πει ήττα εντός έδρας και που είχε να χάσει από τις 20 Νοεμβρίου (στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ).

Οι φιλοξενούμενοι με μια γκολάρα του Φάρλεϊ Ρόζα έφτασαν στην κατάκτηση μιας πολύτιμης νίκης που τους δίνει βαθμολογική ανάσα και φυσικά τους ανεβάζει την ψυχολογία ενόψει της συνέχειας.

Αντίθετα οι γηπεδούχοι που έκαναν ένα καλό παιχνίδι και είχαν αρκετές καλές φάσεις και χαμένο πέναλτι του Ουάρντα (απόκρουση Κυριακίδη) έμειναν πίσω στη μάχη του τίτλου, παραμένοντας στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Παναιτωλικού ήταν ο Κυριακίδης ο οποίος είχε τρεις σωτήριες επεμβάσεις και κράτησε το 1-0 υπέρ των φιλοξενούμενων μέχρι το τέλος. Ο Κυριακίδης έπιασε πέναλτι του Ουάρντα και είχε και άλλες σπουδαίες επεμβάσεις.

Συνολικά στο ματς ο Ατρόμητος ήταν καλύτερος αλλά οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν έξυπνα και χτύπησαν στις αντεπιθέσεις, ιδίως στο δεύτερο μέρος όπου πλην του γκολ που πέτυχαν θα μπορούσαν να είχαν σημειώσει και άλλα τέρματα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Ρισβάνης (88' Καρασαλίδης), Χατζηισαΐας, Γιαννούλης (86' Σάκιτς), Κιβρακίδης, Βασιλακάκης, Μάντσον, Ντιγκινί, Ντάουντα, Μπουσούλατζιτς (66' Ουμπίδες), Ουάρντα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μιχάι, Ροντρίγκες, Τσοκάνης, Μαρινάκης, Μπεχαράνο, Μάρκος Πάουλο, Μάζουρεκ (88' Χαντάκιας), Ρόζα (92' Γιαννιώτης), Ντίας (84' Κλέσιο), Μοράρ.

Και επίσημα προπονητής του Παναιτωλικού είναι ο Τραϊανός Δέλλας. Οι Αγρινιώτες ανακοίνωσαν τη συμφωνία με τον νεαρό προπονητή, ο οποίος υπέγραψε συμβόλαιο μέχρι το τέλος της σεζόν και το απόγευμα θα πραγματοποιήσει την πρώτη προπόνηση ως τεχνικός της ομάδας.

O "Τράι" αντικαθιστά τον Μάκη Χάβο, ο οποίος αποχώρησε πριν από μερικές ημέρες λόγω των συνεχόμενων αρνητικών αποτελεσμάτων, με αποκορύφωμα τις τρεις σερί ήττες απ' την ΑΕΚ σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. O Παναιτωλικός, ύστερα από 16 αγωνιστικές, βρίσκεται στην 13η θέση της βαθμολογίας με 15 βαθμούς, τέσσερις πάνω απ' την επικίνδυνη ζώνη.

Η ανακοίνωση της ΠΑΕ:

Την τεχνική ηγεσία του Παναιτωλικού αναλαμβάνει από σήμερα ο Τραϊανός Δέλλας και το απόγευμα (ώρα 5.00) θα πραγματοποιήσει την πρώτη προπόνηση με την ομάδα μας. Συνεργάτες του θα είναι ο Βασίλης Μπορμπόκης και ο Δημήτρης Μπουρουτζίκας.

Σε δήλωσή του τόνισε: "Είμαι πολύ χαρούμενος που βρίσκομαι στην ομάδα. Η απόφασή μου ήταν πολύ εύκολη, δεδομένων των συνθηκών που επικρατούν και των ανθρώπων που διοικούν. Ποτέ δεν ήμουν άνθρωπος των λόγων. Μέσα από τη σκληρή δουλειά τα πράγματα θα αλλάξουν προς το καλύτερο. Ευχαριστώ τη διοίκηση για την εμπιστοσύνη στο πρόσωπό μου και θα δουλέψουμε όλοι μαζί για το καλό του Παναιτωλικού".

Ο Δέλλας άρχισε την προπονητική του καριέρα το 2012 από την ΑΕΚ, στην οποία έμεινε μέχρι το 2015. Ανέλαβε τις τύχες της Ένωσης λίγο πριν τον υποβιβασμό στη Γ' Εθνική και την οδήγησε πάλι στη Super League το 2015. Στον Ατρόμητο πήγε τον Νοέμβρη του 2015 και κάθισε μέχρι τον Σεπτέμβρη του 2016, σεζόν την οποία ξεκίνησε με δύο ήττες (0-5 γκολ) και απομακρύνθηκε από τον πάγκο της αθηναϊκής ομάδας.

Η ΑΕΚ πέρασε με εντυπωσιακό τρόπο απ' το Αγρίνιο, επικρατώντας 4-1 του Παναιτωλικού με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τάσο Μπακασέτα.

Όπως ακριβώς έκλεισε η ΑΕΚ το 2017, έτσι άνοιξε και το 2018. Με εντυπωσιακή νίκη μέσα στο Αγρίνιο επί του Παναιτωλικού. Πριν από τα Χριστούγεννα ήταν για το κύπελλο και τώρα ήταν για το πρωτάθλημα, με την Ένωση να κάνει και πάλι έναν υγιεινό περίπατο, με εντυπωσιακή εμφάνιση.

Νίκησε με 4-1 ένα ματς στο οποίο ήταν αφεντικό από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Με μπροστάρη τον Τάσο Μπακασέτα, αλλά και με εξαιρετική λειτουργία τόσο επιθετικά, όσο και ανασταλτικά, η ΑΕΚ δεν δυσκολεύτηκε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από το Αγρίνιο, ενώ προφανώς και ο Μανόλο Χιμένεθ θα έμεινε ικανοποιημένος και απ’ όσα είδε στο ντεμπούτο του Μασούντ.

Μάλιστα ο Ισπανός τεχνικός άλλαξε και το σχήμα της ΑΕΚ σε 4-2-3-1, ακολουθώντας ουσιαστικά τον Παναιτωλικό ο οποίος επίσης τελευταία στιγμή πήγε σε σχήμα με τετράδα στην άμυνα και όχι με πεντάδα. Πάντως όπως και να έχει, η επιλογή του Χιμένεθ αποδείχθηκε το κλειδί για την εξέλιξη του ματς.

Με φόρα και... Μπακασέτα

Ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, ήταν περίπου ένα προσωπικό σόου του Μπακασέτα. Καταρχάς, ο διεθνής μεσοεπιθετικός ήταν αυτός που έβαλε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ, με μια εντυπωσιακή απευθείας εκτέλεση φάουλ, μόλις στο 6ο λεπτό. Με λίγα λόγια εξαιρετικά νωρίς, άλλαξε τις ισορροπίες στο παιχνίδι και ουσιαστικά απελευθέρωσε τους συμπαίκτες του.

Η ΑΕΚ από την στιγμή που μπήκε μπροστά στο σκορ, έγινε και το απόλυτο αφεντικό στο γήπεδο με τον Μπακασέτα μπροστάρη. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός έχασε τεράστια ευκαιρία για να κάνει το 2-0 στο 12ο λεπτό, όταν μετά από κομπίνα σε εκτέλεση κόρνερ, βρέθηκε μέσα στην περιοχή, σούταρε δυνατά, αλλά πρώτα ο Κυριακίδης και μετά το δοκάρι, σταμάτησαν την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα.

Επτά λεπτά αργότερα, ένα δυνατό σουτ του Μπακασέτα έφυγε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 35ο λεπτό, ο "Μπάκα" άνοιξε τον δρόμο για να κάνει η ΑΕΚ το 2-0. Με προσποίηση πάνω στον Μύγα μέσα στην περιοχή, υποχρέωσε τον αμυντικό του Παναιτωλικού να τον ανατρέψει. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Χριστοδουλόπουλος, όπως και στο ματς του κυπέλλου με τρεις εβδομάδες και έκανε το 2-0.

Η αντίδραση του Παναιτωλικού ήρθε μετά το γκολ του Λάζαρου. Ένα σουτ του Ρόσα στο 41’ χτύπησε στο δοκάρι, ενώ μια κεφαλιά του Μοράρ, ο Τσιντώτας την "έβγαλε" σε κόρνερ. Όμως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, είχε και πάλι την υπογραφή του Μπακασέτα. Με ένα εντυπωσιακό τακουνάκι έφερε μπροστά του την μπάλα μέσα στην περιοχή, έστρωσε στον Αραούχο και εκείνος "έγραψε" το 3-0.

ΜΕ… ΤΣΙΝΤΩΤΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕ ΤΟΝ ΠΕΡΙΠΑΤΟ

Η αλήθεια είναι πως ο Παναιτωλικός προσπάθησε να βγάλει αντίδραση με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Κυρίως διότι εκμεταλλεύτηκε το μουδιασμένο και ενδεχομένως… εφησυχασμένο ξεκίνημα που έκανε η ΑΕΚ. Όμως σ’ αυτή την αντίδραση των γηπεδούχων, η Ένωση είχε απάντηση με τον τερματοφύλακά της. Ο Τσιντώτας έκανε τρεις εξαιρετικές αποκρούσεις, μέσα σε διάστημα τριών λεπτών.

Πρώτα στο 49’, ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ είπε "όχι" στον Μοράρ και μετά σε σουτ του Μύγα, ενώ δυο λεπτά αργότερα, απέκρουσε και πάλι εντυπωσιακά, πλασέ του Μοράρ σε τετ α τετ. Κι αφού δεν κατάφερε να μειώσει ο Παναιτωλικός σ’ αυτές τις δυο φάσεις, στη συνέχεια υποτάχθηκε πλήρως στην απόλυτη ανωτερότητα της ΑΕΚ.

Άλλωστε η Ένωση βρήκε και τέταρτο γκολ, μόλις 37 δευτερόλεπτα από την στιγμή που μπήκε αλλαγή ο Λόπες. Στο 61’ ο Πορτογάλος έπιασε σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Από εκεί και πέρα το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Και το μόνο… αξιοσημείωτο μέχρι και το φινάλε, ήταν το τραβηγμένο πέναλτι που έδωσε ο διαιτητής στο 68’ και το έκανε γκολ ο Μοράρ για να μειώσει σε 4-1, αλλά και μια κεφαλιά του Λιβάγια στο 72’, την οποία εξουδετέρωση δύσκολα ο Κυριακίδης.

ΤΟ ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ ΤΟΥ ΜΑΣΟΥΝΤ

Σχεδόν ένα ολόκληρο ημίχρονο ήταν το ντεμπούτο του Σοτζέι Μασούντ με την φανέλα της ΑΕΚ. Χρειάστηκε να μπει στο γήπεδο στο 51’, όταν λόγω τραυματισμού δεν μπορούσε να συνεχίσει ο Μπακασέτας. Αρχικά ο Ιρανός μεσοεπιθετικός πήρε έναν ανάλογο ρόλο με τον Μπακασέτα, ξεκινώντας τις προσπάθειες από τα άκρα. Και κατόπιν μετακινήθηκε στον άξονα. Ο Μασούντ έδωσε την ασίστ στο γκολ του Λόπες, ενώ γενικώς έψαχνε συνέχεια τις μακρινές μπαλιές στην πλάτη της άμυνας του Παναιτωλικού. Οπαδοί του Παναιτωλικού εισέβαλαν στο γήπεδο και ζήτησαν εξηγήσεις

Οπαδοί του Παναιτωλικού εισέβαλαν στο γήπεδο και ζήτησαν εξηγήσεις

Ένταση επικράτησε στο γήπεδο του Παναιτωλικού μετά το ματς με την ΑΕΚ. Οπαδοί της ομάδας του Αγρινίου εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο για να ζητήσουν εξηγήσεις από τους παίκτες, μετά τη βαριά εντός έδρας ήττα (1-4).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μιχάι, Ροντρίγκες, Μύγας (69’ Μαρινάκης), Ρότσα (60’ Τσοκάνης), Μπεχαράνο, Μάρκος Πάουλο, Μάσουρεκ, Ντίας, Μοράρ, Ρόσα (46’ Κλέζιο)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Λαμπρόπουλος, Γκάλο, Κονέ, Γαλανόπουλος, Αραούχο (71’ Γιακουμάκης), Μπακασέτας (51’ Μασούντ), Χριστοδουλόπουλος (60’ Λόπες), Λιβάγια sport24.gr

Σήμερα θα ανακοινωθεί ο νέος προπονητής του Ολυμπιακού και αυτός θα είναι ο 44χρονος Καταλανός Όσκαρ Γκαρσία.

Μάλιστα, ο αντικαταστάτης του Λεμονή στην τεχνική ηγεσία των «ερυθρόλευκων» αναμένεται να είναι και στην απογευματινή προπόνηση της ομάδας του Πειραιά στου Ρέντη.

Η συμφωνία φάνηκε ότι ναυάγησε στις αρχές της εβδομάδας, αλλά τελικά την Πέμπτη υπήρξε απόλυτη ταύτιση ανάμεσα στις δύο πλευρές και έτσι σήμερα θα έρθει και το τυπικό μέρος, με την ανακοίνωσή του.

Ο Γκαρσία θα καθίσει για πρώτη φορά στον πάγκο του Ολυμπιακού, την Τετάρτη, στο ματς Κυπέλλου με τον Πλατανιά.

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε το... δώρο της ΑΕΚ και με το νικηφόρο 1-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα στέφθηκε «πρωταθλητής χειμώνα» στην «αυλαία» του πρώτου γύρου (15η αγωνιστική).

Όταν ο Τάκης Λεμονής ανέλαβε τα ηνία της ομάδας μετά την απομάκρυνση του Μπέσνικ Χάσι, είχε δηλώσει ότι στόχος του ήταν να μπορέσει ο Ολυμπιακός να βρεθεί στην κορυφή μέχρι τη διακοπή του πρωταθλήματος τα Χριστούγεννα.

Αυτό έγινε πραγματικότητα, έστω και στο φινάλε του πρώτου γύρου. Το 0-0 της ΑΕΚ με τον Απόλλωνα, έδωσε την ευκαιρία στους «ερυθρόλευκους» να περάσουν στην κορυφή, μετά τη σημερινή τους νίκη επί του αποδεκατισμένου, ΠΑΣ Γιάννινα, με το υπέροχο γκολ του Μάρκο Μάριν στο 63ο λεπτό.

Το πρώτο ημίχρονο δεν αντέχει ιδιαίτερης κριτικής. Ο ΠΑΣ Γιάννινα παρατάχθηκε με τρία σέντερ μπακ και ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να διασπάσει την πολυπρόσωπη αντίπαλη άμυνα. Ναι μεν, οι παίκτες του Τάκη Λεμονή είχαν τον έλεγχο του αγώνα και την κατοχή της μπάλας, αλλά η υπεροχή τους ήταν φλύαρη, χωρίς φαντασία στην επίθεση, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να δημιουργήσει ούτε μια καλή ευκαιρία στην περιοχή του Γιαννίκογλου.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός μπήκε πιο αποφασιστικά στο ματς και άρχισε να πιέζει την αντίπαλη άμυνα. Μάλιστα στο 50ο λεπτό έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για ν' ανοίξει το σκορ. Τότε ο Οτζίτζα πέρασε καταπληκτικά στον Ανσαριφάρντ, αλλά αυτός με σουτ από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα μόλις άουτ από την εστία του ΠΑΣ.

Οι Πειραιώτες επέμειναν, αλλά η άμυνα έδειχνε ν' αντέχει. Τη λύση έδωσε ο Μάρκο Μάριν στο 63ο λεπτό, όταν με προσωπική ενέργεια και φοβερό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ξεσήκωσε τους περίπου 25 χιλιάδες θεατές στο «Καραϊσκάκη».

Το γκολ αυτό άνοιξε την άμυνα του ΠΑΣ και οι παίκτες του Ολυμπιακού βρήκαν τους διαδρόμους στην αντίπαλη άμυνα. Μάλιστα στο 73' ο πρωταθλητής θα μπορούσε να ανεβάσει το δείκτη του σκορ, αλλά ο βοηθός διαιτητής δεν είδε πως η μπάλα, μετά από σουτ του Ανσαριφάρντ και την πρόσκρουση της στο οριζόντιο δοκάρι, πέρασε εμφανώς την γραμμή του τέρματος! Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, αλλά το σκορ δεν άλλαξε.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 4-1 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο σε παιχνίδι για την 14η αγωνιστική της Super League και ανέβηκε στην πρώτη θέση με 29 βαθμούς, ξεπερνώντας την ΑΕΚ που έχει ματς λιγότερο. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στο 6’ με τον Φορτούνη, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 27’ με αυτογκόλ του Ένχελς. Ο Φορτούνης στο 62’, ο Ανσαριφάρντ στο 66’ και ο Τζούρτζεβιτς στις καθυστερήσεις διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Οι Πειραιώτες αιφνιδίασαν τον Παναιτωλικό, καθώς προηγήθηκαν νωρίς και άλλαξαν τα δεδομένα του αγώνα. Μόλις στο 6’ ο Ταχτσίδης συνδυάστηκε με τον Μάριν και τον Φορτούνη, με τον τελευταίο να πλασάρει σωστά και να σημειώνει το 1-0. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έδωσε μέτρα στους Αγρινιώτες και ο Προτό στο 20’ απέκρουσε σωτήρια το σουτ του Μοράρ.

Τελικά το 1-1 ήρθε στο 27’. Ο Ρόσα σέντραρε από τα αριστερά, ο Ένχελς έβαλε το κεφάλι δίνοντας ύψος στην μπάλα που πέρασε πάνω από τον Προτό και κατέληξεστα δίχτυα. Η εξέλιξη του αγώνα έφερε τον Ολυμπιακό και πάλι στην επίθεση, με τον Μάριν να σπαταλά ευκαιρία στο 39ο λεπτό.

Στο 57΄ ο Κούτρης δεν μπόρεσε να πλασάρει σε τετ-α-τετ τον Κυριακίδη, αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο Φορτούνης αξιοποίησε ιδανικά τον έξοχο συνδυασμό Οτζίτζα - Ανσαριφάρντ πλασάροντας για το 2-1. Ο Ιρανός μάλιστα, στο 66΄ από δημιουργός έγινε σκόρερ, μετά το λάθος γύρισμα του Μόρα προς τον Κυριακίδη και ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-1.

Οι Αγρινιώτες έχασαν την ευκαιρία να επιστρέψουν στο 80΄, όταν ο Προτό είπε «όχι» στον Ρόσα από το ύψος της μικρής περιοχής, ο ίδιος παίκτης πήρε το ριμπάουντ αλλά σούταρε στο δοκάρι και η μεγάλη διπλή ευκαιρία χάθηκε, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Τζούρτζεβιτς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Χάβος: "Βαριά ήττα, δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού"

Αναλυτικά όσα δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου ο Έλληνας τεχνικός, μετά το τέλος της αναμέτρησης και την ήττα του Παναιτωλικού με σκορ 1-4 από τον Ολυμπιακό:

"Η αλήθεια είναι ότι ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε στο σκορ. Είχε πάρει μέτρα στο γήπεδο. Έως το 20λεπτο δείξαμε έναν φόβο και σεβασμό περισσότερο απ' όσο έπρεπε στον Ολυμπιακό.

Μετά ισορροπήσαμε το ματς, χάσαμε και άλλη μία καλή ευκαιρία και νομίζω ότι έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν ισορροπημένο.

Στο δεύτερο μέρος, ενώ πατούσαμε καλύτερα και το ελέγχαμε, δυστυχώς μέσα σε δύο λεπτά φάγαμε δύο γκολ από ατομικά λάθη που στοιχίζουν πολύ. Προσπαθήσαμε να ξαναμπούμε στο παιχνίδι με τις αλλαγές και με την ταχύτητα του Κλέσιο.

Χάσαμε μία φάση με τον Ρόζα που ίσως εκεί αν γινόταν το 2-3 να βλέπαμε ένα διαφορετικό παιχνίδι. Δυστυχώς μοιραία φάγαμε το 4ο γκολ.

Είναι μία βαριά ήττα, μας στενοχωρεί περισσότερο από τις υπόλοιπες ήττες γιατί δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού. Κάποιος που δεν είδε το ματς θα θεωρήσει ότι ήταν μία εύκολη επικράτηση, ενώ δεν ήταν", ήταν το αρχικό του σχόλιο του Μάκη Χάβου για το ματς.

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Μιχάι, Μόρας, Μαρινάκης (67' Κλέσιο), Τσοκάνης, Ρότσα, Μάρκος Πάουλο, Ρόσα, Ντίας, Μάζουρεκ, Μοράρ (74' Μαρκόβσκι).

Ολυμπιακός: Προτό, Ομάρ, Κούτρης (69' Φιγκέιρας), Σισέ, Ένγκελς, Ρομαό, Ταχτσίδης, Φορτούνης, Πάρντο (46' Οτζίτζα-Οφόε), Μάριν, Ανσαριφάρντ (77' Τζούρτζεβιτς).

Πατήστε εδώ και δείτε τα γκολ του αγώνα

Κυριακή, 26 Νοεμβρίου 2017 22:23

Επέστρεψαν στις νίκες τα "καναρίνια"

O αγώνας μεταξύ του Παναιτωλικού και της ΑΕΛ είχε το χαρακτήρα του "do or die", αφού οι Αγρινιώτες αγνοούσαν τη χαρά της νίκης για πέντε αγωνιστικές και είχαν να αντιμετωπίσουν μία απ' τις πιο φορμαρισμένες ομάδες του πρωταθλήματος, η οποία προερχόταν από τέσσερα σερί θετικά αποτελέσματα.

Οι δύο ομάδες προσέφεραν όμορφο θέαμα, αρκετές τελικές προσπάθειες και ένταση στο παιχνίδι τους, με τους γηπεδούχους τελικά να εκμεταλλεύονται τα λάθη των "βυσσινί" στο πρώτο μέρος και να παίρνουν μία σπουδαία νίκη με 3-1, η οποία τους απομακρύνει απ' την επικίνδυνη ζώνη.

ΕΤΣΙ ΕΠΑΙΞΑΝ

Ο Μάκης Χάβος προχώρησε σε μία αλλαγή στην αρχική ενδεκάδα σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, επιλέγοντας για την κορυφή της επίθεσης τον Μάρκο Μαρκόβσκι κι αφήνοντας στον πάγκο τον Φάρλεϊ Ρόσα.

Απ' την άλλη πλευρά, η "ανεβασμένη" ΑΕΛ του Ηλία Φυντάνη είχε τρεις αλλαγές σε σχέση με το νικηφόρο παιχνίδι απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης. Ο Πάβελ Φάρκας επέστρεψε στο κέντρο της άμυνας, δίπλα στον Νίκολα Ζίζιτς, με τον Βασίλη Ρέντζα να επιλέγεται για το αριστερό άκρο της άμυνας αντί του τραυματία Γουάλας και τον Γιάννη Μασούρα να παίρνει φανέλα βασικού στο δεξί άκρο της άμυνας. Στη μεσαία γραμμή ο Άντονι Φατιόν προτιμήθηκε αντί του Τάσου Λαγού.

Χάβος:Oι τρεις βαθμοί ήταν επιτακτική ανάγκη

Αναλυτικά οι δηλώσεις του..

"Πετύχαμε μία σημαντική νίκη και από ψυχολογικής και από βαθμολογικής άποψης. Στο παιχνίδι ξεκινήσαμε καλά με επιθετικές συνεργασίες και βάλαμε το γκολ. Αντί το γκολ να μας ελευθερώσει μας έκανε το αντίθετο απέναντι σε μία ομάδα που δεν κλείστηκε. Συγχαρητήρια στη Λάρισα γιατί προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο. Βάλαμε το δεύτερο τέρμα το οποίο θα μας ελευθέρωνε ακόμη περισσότερο, ένα πανέμορφο γκολ.

Στο δεύτερο μέρος φάγαμε το γκολ νωρίς και αγχωθήκαμε, γιατί όταν έχεις καιρό να κερδίσεις έχεις άγχος. Μοιραία πήγαμε λίγα μέτρα πίσω στο γήπεδο. Μπορούσαμε βέβαια να τελειώσουμε το ματς με κάποιες κόντρες που βγήκαμε αλλά δεν ήμασταν αποτελεσματικοί στα τελευταία μέτρα. Στο τέλος μετράει η νίκη και οι τρεις βαθμοί που ήταν επιτακτική ανάγκη. Να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο γιατί μας βοήθησε πραγματικά και ειδικότερα όταν στο σκορ ήταν στο δύο – ένα, υπήρχε μία θετική αύρα και αυτό ήταν σημαντικό".

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Τσέναμο, Μαρινάκης, Μιχάι, Χαντάκιας, Ρότσα, Μάρκος Πάουλο, Μπεχαράνο, Μάσουρεκ (75' Λόπες), Μοράρ (64' Κλέζιο), Ντίας, Μαρκόβσκι (68' Ρόσα).

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Μασούρας, Ζίζιτς, Φάρκας (81' Λαγός), Ρέντζας, Φατιόν, Αγκάνοβιτς, Λεοζίνιο (89' Γιαννιτσάνης), Κρίζμαν, Ντέλετιτς, Ναζλίδης.sport24.gr

Εμφατικό πέρασμα από το Ραπτόπουλο για την Ποταμιά, η οποία κέρδισε με 7-0 και απολαμβάνει την «μοναξιά» της κορυφής μετά και την λήξη της 4ης αγωνιστικής της Α΄ ΕΠΣ Ευρυτανίας.

Απώλεια βαθμών για τον Αίολο, ο οποίος έμεινε στο 1-1 με την εξαιρετική Φραγκίστα, η οποία έχει διαιτητικά παράπονα. Η Μυρίκη κέρδισε με 2-0 τον ΠΑΟΚ, συνεχίζοντας με την δεύτερη σερί της νίκη.

Σημειώθηκαν συνολικά 11 γκολ, ενώ δεν υπήρξε κάποια αποβολή. Η 5η αγωνιστική περιλαμβάνει τα ματς Φραγκίστα-Ποταμιά, Μυρίκη-Αίολος και Ραπτόπουλο-ΠΑΟΚ.

EvrytaniaSport

Με μια τρομερή έμπνευση στο 69', ο Μοράρ ισοφάρισε το γκολ του Σολτάνι από το 22' και χάρισε στον Παναιτωλικό έναν βαθμό, στο τελικό 1-1 με τον ΠΑΣ Γιάννινα στους Ζωσιμάδες.

Ισόπαλοι με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν στους Ζωσιμάδες ΠΑΣ Γιάννινα και Παναιτωλικός, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Super League Σουρωτή, σε μια αναμέτρηση που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όσων την παρακολούθησαν, μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του Βάτσιου.

Ο Γιάννης Πετράκης συμπεριέλαβε στην 18άδα της αναμέτρησης τον Τζόναθαν Ροντρίγκες, ο οποίος ήταν τραυματίας το προηγούμενο διάστημα και δεν είχε συμμετοχή στο πρωτάθλημα. Αντίθετα οι Χαλκιαδάκης, Νικολιάς, Βιδάλ και Μπέριος δεν ήταν διαθέσιμοι για το ματς και μαζί τους εκτός αποστολής έμειναν οι Περιστερίδης, Βενετικίδης, Ζαχαρός, Ζώγκος, Αποστολόπουλος και Ντόλοβατς.

Με έξι προβλήματα έφτασε στα Ιωάννινα ο Παναιτωλικός, καθώς ο Μάκης Χάβος δεν μπορούσε να υπολογίζει στις υπηρεσίες των Μπράβο, Μόρα, Τσοκάνη, Κλέσιο, Λόπες και Παρρά. Όλοι τους είναι τραυματίες, ενώ ο Έλληνας στόπερ ούτως ή άλλως είχε δηλωθεί να εκτίσει την ποινή της μιας αγωνιστικής, λόγω της συμπλήρωσης τεσσάρων καρτών. Ο Χάβος πήρε 19 παίκτες στην αποστολή, αφήνοντας τελικά εκτός 18άδας τον Κουσιάδη.

Ο ΠΑΣ ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και δικαίως προηγήθηκε χάρη σε τέρμα του Σολτάνι στο 22'. Ο Χάβος στην επανάληψη "δούλεψε" πολύ το παιχνίδι από τον πάγκο και τελικά ήταν η αλλαγή του Μοράρ που τον δικαίωσε, καθώς ο Ρουμάνος με εκπληκτικό γκολ ισοφάρισε στο 69' για το τελικό 1-1 στους Ζωσιμάδες. Πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα της καταστροφικής πλημμύρας που έπληξε τη Δυτική Αττική.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Σκόνδρας (77' Κοζορώνης), Μαυροπάνος, Μιχαήλ, Ναδάλες, Λίλα, Γιάκος, Μανθάτης, Σολτάνι, Κόντε.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Τσενάμο, Μαρινάκης (59' Μαρκόβσκι), Μύγας, Χαντάκιας (74' Μιγκέλ Ροντρίγκες), Μιχάι, Ρότσα, Μάρκος Πάουλο, Μπεχαράνο, Μασουρέκ, Ρόζα (66' Μοράρ), Ντίας.sport24